Elektrikli araç için ilk adım

  • Devlet Planlama Teşkilatı, Üniversite Sanayi İş Birliğini Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (USİGEM) akredite laboratuarları kurması için 12 milyon TL’lik bütçe ayırdı. ÜSİGEM Genel Müdürü Prof. Dr. Sedat Ülkü, ileride üniversite olarak elektrikli araç da üretebileceklerini söyledi.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) tarafından DOSAB Konferans Salonu’nda düzenlenen tanıtım toplantısına ÜSİGEM Genel Müdürü Prof. Dr. Sedat Ülkü, BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, DOSAB Başkanı Ertuğrul Kaplan, DOSABSİAD Başkan Yardımcısı Selim Yedikardeş, sanayiciler ve üniversiteli öğrenciler katıldı. Üniversitelerin eğitim, öğretim ve araştırma görevlerinin yanı sıra kamu ve özel sektördeki sanayicilerin problemlerini çözmek için gayret sarf ettiğini belirten Ülkü, Bursa sanayiinin üniversite öğrencileri için önemli bir potansiyel olduğunu kaydetti.
Üniversite ve sanayi arasındaki iş birliğinin daha da artması için çalıştıklarını ifade eden Ülkü, “Her çarşamba günü sanayicilerimizle beraber üniversite öğrencilerine yönelik seminer düzenliyoruz. Bunu daha da geliştireceğiz. Sanayicilerimizin tecrübelerinden üniversite öğrencilerinin faydalanmasını hedefliyoruz” dedi.
Ülkü, 2010’un Haziran ayında Devlet Planlama Teşkilatı’na (DPT) çevre, biyokimya ve gıda alanlarında akredite laboratuarları kurulması için yaptıkları müracaatın kabul edildiğini belirterek, “DPT üniversitemize 12 milyon TL’lik bir miktar ayırdı. Çevre, gıda ve biyokimya alanlarında laboratuarlar kuracağız. Önümüzdeki yıllarda tekstil ve otomotiv konusunda akredite laboratuarlar kurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“ELEKTRİKLİ ARAÇ DA ÜRETEBİLİRİZ”
Üniversite bünyesinde mükemmellik merkezleri kurmayı hedeflediklerini kaydeden Ülkü, “Bunların hepsi sanayiye dönük adımlar. Otomotiv ve tekstil alanı da bizim için önemli. Elektrikli araba üretme konusu da gündeme gelebilir. Bunların hepsi zamanla belli olacak” ifadelerini kullandı.
DOSABSİAD Başkan Yardımcısı Selim Yedikardeş, üniversite ve sanayi arasındaki iş birliğinin devamını istediklerini kaydetti. Üniversite ve sanayi iş birliğinin istenilen seviyeye geldiğini ifade eden Yedikardeş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Sanayicilerimiz tek yürekle bu konuya ağırlık veriyor. Bursa sanayiinin konularını sanayici ve akademisyenlerin desteğiyle zirveye taşıyabiliriz. Sanayi bu konuda elinden geleni yapıyor. İş birliği sürecek”.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker, iş birliğinde sanayi ve akademisyenlerin ortak çabası olduğunu ifade ederek, “İki taraf da birbirini iyi tanımalı ve karşılıklı fedakarlıkta bulunmalı. Biz bugüne kadar üniversite sanayici iş birliğini yeni yeni anlıyoruz. Bunu çok iyi kullanan ülkeler, yeni marka oluşturma konusunda çok önemli adımlar attı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümündeki hedefe ulaşmak için bu iş birliği sayesinde yeni markalar ve kaliteli ürünler oluşturabiliriz. Bu yüzden üniversite ve sanayici iş birliği çok önemli” dedi.

Kaynak: gundem16.com 13 ocak 2011 tarihli haberi

Be Sociable, Share!

Leave a Reply