Üniversiteler yerli otomobil için hazır

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Muhammed Şahin önemli açıklamalarda bulundu
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın TÜSİAD’ın 41’inci Genel Kurulu’nda yaptığı ‘yerli marka otomobil üretelim’ çağrısına otomotivcilerden sonra bir cevap da bilim adamlarından geldi.

Ar-Ge desteğine hazırız

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Muhammed Şahin, üniversitenin söz konusu otomobilin tasarımını yapabilecek güce ve bilgi birikimine sahip olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin ilk yerli sivil helikopterini, ilk insansız askeri ve sivil helikopterleri, ilk yerli uydusu ve ilk yerli elektrikli minibüsün İTÜ tarafından yapıldığını söyleyen Şahin, “Bu denli ileri teknoloji gerektirecek araçları yapan üniversitemizin kara yolunda gidecek bir otomobili yapamaması mümkün değil” diye konuştu.

Şahin, üniversite bünyesinde yer alan Otomotiv Araştırmalar Merkezi’nde (OTAM) yıllardır bu gibi çalışmaların yapıldığına dikkat çekerek, “O Ar-Ge üniversitemizde mevcut. Yerli otomobil üretecek firmalara tasarım ve AR-GE desteği yapabilecek kapasitededir. Bu yönde bir talebin olması durumunda üniversitemiz elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdırî şeklinde konuştu.

Yapamayacağımız bir şey yok

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü İsmail Yüksek ise, YTÜ hocalarının desteğiyle 10 yıl önce askeri bakım fabrikasında çok daha zor şartlarda 5 kapılı bir komutan aracının tasarlandığını ifade etti. Bilim adamı olarak kendisinin de bizzat bu çalışma içinde yer aldığını belirten Yüksek, şöyle devam etti:

“Türkiye’de Türk patentli ürünlerle bu aracı yaptık. Bugün ülkede üretilen birçok otomobili zaten Türk mühendisler yapıyor. BMW veya Mercedes’in birçok parçaları Türk sanayisinde üretiliyor. Bu, yeterli bilgi birikimine sahip olduğumuzu ve yapamayacağımız bir şeyin olmadığını gösteriyor.”

Kaynak: memleket.com.tr 1 şubat 2011 tarihli haberi

Be Sociable, Share!

Leave a Reply