Citroën’den yeni bir elektrikli araç: C ZERO

Sıfır Yakıt, Sıfır CO2 Emisyonu, Sıfır Gürültü!
Otomobil sektöründe “Créative Technologie” imzasıyla ön plana çıkan Citroën, kompakt otomobil yelpazesini %100 elektrikle çalışan yeni bir modelle genişletiyor. Tasarım ve teknolojiyi buluşturan C ZERO, kompakt bir gövdeye, hızlı şarj olabilme özelliğine ve uzun menzilde sürüş kapasitesine sahip. Citroën; Mitsubishi Motors Corporation ile ortak olarak geliştirdiği C ZERO modelini 2010 yılının son çeyreğinde satışa sunacak.

Küçük araç segmentine yönelik ürettiği sıradışı araçlarla fark yaratan Citroën, bu segmentte ürettiği ve 2010 yılı içinde Türkiye’de satışa çıkacak Yeni C3 ve DS3 modellerinin yanı sıra hibrid araçlardaki iddiasını da 2010 yılının son çeyreğinde Avrupa’da piyasaya süreceği C ZERO ile ortaya koyuyor.

Teknoloji ve yaratıcılığı mükemmel bir şekilde bir araya getiren C Zero, geleceğin ihtiyaçlarına bugünden cevap veriyor. Kompakt bir gövdeye, hızlı şarj olabilme özelliğine ve uzun menzilde sürüş kapasitesine sahip olan bu yeni otomobil şehir içindeki günlük ulaşım ihtiyaçlarını hızlı ve kolay bir şekilde karşılarken; ekonomik oluşu, kullanım kolaylığı ve mükemmel gürültü yalıtımıyla sürücü ve yolcularına benzersiz bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Şimdiden beş bin 500’ün üzerinde elektrikli araç üreten Citroën’in, Mitsubishi Motors Corporation ile ortak olarak geliştirdiği ve 2010 yılının son çeyreğinde Avrupa’da piyasaya süreceği C Zero, Venturi ortaklığında üretilen Berlingo’dan sonra markanın ikinci elektrikli otomobili olacak. Fransa’da her iki model de 5 bin euro değerinde devlet desteği almaya hak kazandı.

CITROËN’E YAKIŞAN BİR OTOMOBİL

Uzun süredir yakıt tasarrufunun artırılması ve CO2 emisyonunun azaltılması konusunda pek çok proje üreten ve çevre dostu otomobil üretiminde ilk sırada yer alan Citroën, çevre dostu araçlardan oluşan ürün yelpazesine C Zero modelini de ekliyor.

Citroën’in imza attığı başarılar:
– C3 ve DS3 modelleri piyasaya sürüldükleri tarihten bu yana kilometrede sadece 99 g CO2 emisyonu sunuyor.
– Citroën araçlarının yüzde 30’dan fazlası kilometrede 120 g’dan az CO2 emisyonu sunuyor.
Gelecek teknoloji ürünleri:
– 2010 yılında müşterilere sunulacak olan ikinci nesil Stop&Start sistemi
– 2011 yılında piyasaya sürülecek olan tamamen hibrid bir model: DS5

%100 ELEKTRİKLİ ARAÇ

Citroën C Zero, sabit mıknatıslı senkron motoru ile 3,000 – 6,000 dev/dak aralığında 47 kW veya 64 bg’lik güç sunan tamamen elektrikli bir otomobil. Araç; 2,000 dev/dak’ta 180 Nm tork üretebiliyor. Tek devirli redüksiyon dişlisi sayesinde güç arka aksa aktarılıyor.

Citroën C Zero’nun motoru, aracın orta kısmına monte edilmiş 88 50-Ah pillerini de(16 kWh’lik enerji üretimi için) kapsayan son teknoloji ürünü 330-volt’luk lityum-iyon akü sistemi ile çalışıyor. Lityum-iyon teknolojisi klasik teknoloji ile aynı performansı sergilemekle birlikte, klasik teknolojiye kıyasla akünün ağırlığını azaltıyor. Akünün tamamen doldurulmaması durumunda kullanım ömründe herhangi bir kısalma olmuyor.

KOLAY ŞARJ, KOLAY KULLANIM

C Zero’nun aküsünü doldurmak da çok kolay. Aracın şarj olması için güç kablosunun 220 volt’luk bir fişe takılması yeterli. Akü 6 saatte tamamen şarj olur. 50 kWh güç üretmek üzere, 125 A / 400 V’luk tek fazlı akıma sahip harici bir istasyon kullanılarak akünün %80’i 30 dakika içerisinde doldurulabilir. Aracın kullanımı da aküsünün şarj edilmesi kadar kolay. Kontağı çevirdiğinizde duyduğunuz “bip” sesi, aracın yola çıkmaya hazır olduğunu gösterir. Citroën C Zero’yu otomatik vitesli bir araç gibi kullanabilirsiniz. Ön göğüsteki yakıt göstergesinin yerinde akü şarj göstergesi bulunmaktadır.

GÜNÜMÜZÜN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK PERFORMANS VE ÖZELLİKLER

Sürüş deyince akla, hafta içi günlerde ortalama 40 km’yi aşmayan kısa mesafeli yolculuklar gelir. Bu yolculukların %70’ini 30 km’nin altındaki yolculuklar oluşturur. Citroën C Zero kamu kuruluşları ve özel firmalar dahil olmak üzere tüm şirketlerin günlük ulaşım ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzere tasarlandı. Hedef müşteriler arasında oldukça düşük maliyetli bir araca sahip olmak isteyenler de bulunuyor. 2.55 metrelik dingil mesafesi sayesinde kabine rahatça yerleştirilen dört koltuğu ve 166 litre kapasiteli bagajı ile C Zero, sürücü ve yolcularına sessiz, konforlu ve güvenli bir yolculuk sunar. Araçta, hidrolik direksiyon, ABS, TCS, ESP, otomatik camlar, altı hava yastığı, klima ve acil çağrı için otonom telematik teknolojisi standart olarak mevcut.

ÇOK YÖNLÜ BİR ŞEHİR ARACI

C Zero, 3.48 metre uzunluğa ve 9 metre dönüş çapına sahip kompakt gövdesiyle hem şehir içi hem de şehir dışı trafiğine kolaylıkla uyum sağlıyor. 130 km/s’lik maksimum hıza ve 15 saniyede 0-100 km/s; 6 saniyede 60-90 km/s hızlanma performansına sahip. Yaklaşık 130 km yol alabilme kapasitesiyle şehir dışı kullanımlar için de oldukça uygun bir araç.

Citroën markası

90 yıldır teknolojik yeniliklere ve yaratıcı otomobil tasarımlarına imza atan Citroën, müşterilerine modern bir binek ve ticari araçlar serisi sunuyor. Citroën, C4 Picasso modeli ile kompakt MPV segmentinde ve düşük CO2 emisyonlu araç üretiminde Avrupa lideridir. 2008 yılı itibariyle dünya çapında 8,000 müşteri hizmet noktası bulunan Citroën, iş gücü kapasitesini 13,500’e çıkarmış ve 1,356,000 adet araç satmıştır. 2009 yılında ise tamamen yeni bir dönüşüm projesini hayata geçirerek yeni bir kimlik, müşteri portföyü ve DS serisinin de içinde bulunduğu yeni bir ürün yelpazesi sunmuştur.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply