Nissan Elektrikli aracı Leaf’i piyasaya sürdü

Nissan Kuzey Amerika Şirketi, tamamıyla elektrikli olan aracı Nissan LEAF’in piyasaya sürülmesiyle Teksas’a sürdürülebilir hareketlilik getirdi.

Kaynak: Datamonitor, 26 Ocak 2011

“Elektrik, araçların yeni benzini ve Nissan LEAF otomotiv sektörünü ve araba kullanma şekillerini değiştirme potansiyeline sahip,” diyen Nissan Amerika’nın yöneticisi Carlos Tavares şöyle devam etti: “Bugünden itibaren Houston’daki sürücüler sıfır egzoz emisyonu üreten, fosil yakıtlara olan bağımlılığı ortadan kaldıran ve benzin istasyonlarına gitmeye son veren bir geleceği seçmekte özgürdür. Nissan LEAF, sürdürülebilir hareketliliğin başlangıcını simgelemektedir.”

Nissan, Kasım 2009’da, sıfır-emisyonlu hareketliliği ilerletmek için perakende elektrik tedarikçisi olan Reliant Energy of Houston ile bir anlaşma imzaladığını açıklamıştı. City of Houston ile Şubat 2010’da kurulan benzer bir ortaklık, Nissan LEAF’in Teksas’taki lansmanının önünü açmış oldu.

Reliant Energy’nin ana kuruluşu olan NRG Energy, Inc. yakın zaman önce Houston’da ülkenin ilk özel kaynaklı elektrikli araç şarj ekosistemini eVgo(SM) adı altında kurdu. Sauers, yeni Nissan LEAF’lerinin şarjlarına elektrik sağlayan ve şehrin şarj ekosistemine sınırsız erişim sunan eVgo’nun “Mobile Plan”ını ve Reliant’ın “Owner’s Plan”ını seçti.

Nissan, ilk LEAF araçlarının dağıtımına Aralık 2010’da ana lansman pazarları olan Kuzey ve Güney Kaliforniya, Arizona, Oregon, Vaşington ve Tennessee’de başladığından, araçların 2011’de Teksas piyasasına girişi bir ilk. Bunu kutlamak için Nissan, Dünya Vahşi Yaşam Fonu’na 25.000 Dolar bağışladı.

Kaynakj: igeme.blogspot.com sitesi 2 şubat 2011 tarihli haberi

Be Sociable, Share!

Leave a Reply