Elektrikli Otomobil Bataryaları Merak Uyandırıyor.

Birçok çeşit elektrikli otomobil piyasaya çıkmaya hazırlanırken, elektrikli otomobilin en kritik elemanı olan batarya hakkında sorular cevap arıyor.

  • Ne sıklıkta batarya değiştirmek zorunda kalınacak?
  • Geri dönüştürülecek mi?
  • Batarya boş değilken de şarj edilebilecek mi?
  • Bataryanın ömrü kaç şarj döngüsüdür?
  • Dünya çapında Lityum yetmezliği bulunmakta mı?

Lityum ion bataryalara dizüstü bilgisayardan, cep telefonuna birçok türden teknolojik cihazda rastlanmaktadır ve muhtemelen ilk nesil elektrikli otomobillerde de bu türden bataryalar bulunacaktadır. Elektrikli otomobil bataryası da binlerce cep telefonu pilini birleşimi gibi düşünülebilir.

Elektrikli otomobil kullanıcıları otomobilin kaç km’lik şarjı kaldığını bilmek isteyecektir.
Chevrolet Volt ve Nissan Leaf, bataryaları için 100000 km veya 8 yıl garanti vermektedirler. Batarya ömrü ve performansını arttırmak için yapılabilecek başka yöntemler de bulunmaktadır.

Bataryanızı sürekli tam doldurmayın ve tamamen boşaltmayın. İvmelendiriciye (accelerator) çok fazla basmakta bataryadan fazla güç çekeceğinden bataryada bozulmaya sebep olabilir.

Batarya sıcaklığının sıklıkla değişimine sebep olmakta bataryanın hızlı yaşlanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple batarya içindeki sıcaklık yönetiminin başarısı bataryanın ömrünü olumlu etkilemektedir. Bu sebeple Tesla pil ömrünü maksimize etmek için, sıvı soğutma sistemi kullanmaktadır.

Bataryalar insanlar gibi işletme sıcaklığı 20 – 45 (santigrad) derece olduğunda iyi çalışır. Bu sıcaklık aralığının dışında ise batarya termal olarak yönetilmelidir.

Buna ek olarak hızlı şarj, yüksek voltajla şarj da batarya ömrün kısaltmaktadır.

Kaynak: Bradenton.com sitesinde 31 ocak 2011 tarihinde yayınlanan makaleden alınmıştır.
Çeviren: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply