İnanması zor ama Kolibri ile güçlendirilmiş Audi A2’nin 650 km batarya menzili var

Batarya konusunda son gelişmeler Kolibri alfa polimer teknolojisi olarak adlandırılmaktadır.
Geçtiğimiz ekim ayında DBM enerji ve Lekker Enerji tarafından yapılan ve Alman Maliye Bakanlığı tarafından maddi olarak desteklenen kolibri ile güçlendirilmiş Audi A2 Berlin – Münih arasını yaklaşık 600 kmlik mesafeyi 7 saatte şarj edilmeden katetti. Münih’e vardığında 115 Kw saatlik araç bataryasının yalnızca %80’inin kullanıldığı görüldü. Kıyaslamak gerekirse Tesla’nın batarya ağırlığı 450 kg ve menzili 395 Km, Audi A2 ‘nin batarya ağırlığı ise 350 Kg ve menzili yaklaşık 650 Km.

DBM bu yolculuğun müfettiş organizasyon DEKRA tarafından gözlendiğini ve bu yolculuğa 30 kişinin şahit olduğunu web sitesinde belirtmiş. Eğer onaylanırsa bu bir dünya rekoru.
Daha önce özel tasarlanmış bataryasıyla Daihatsu Mira 1003 Km yol yapmıştı ancak ortalama hızı sadece saatte 40 Km idi. Audi A2 ise ortalama saatte 89 Km hızla 650 Km’den fazla yol yapma kapasitesine sahip.
İlginç olan ise bu araç Aralık ayında çıkan yangında hasar görmüş durumda.(İşi inanılmaz kılan da bu aslında)
Hidrojen ve Yakıt Pili Dergisinde (Hydrogen and Fuel Cell Letter) yazan Peter hauffman Firmanın Mart ayında Almanya Hanover’de yapılacak olan Cebit Fuarında Kolibri bataryasını ve çevrilmiş bir aracı sergileyeceğini söylüyor.
DBM şirketi bataryayı pazara sürme tarihlerinde bir değişiklik olmadığını belirtiyor ve Kolibri teknolojisini yenilenebilir enerji üreticilerine depolama maksatlı getirmeyi düşünüyor.
Firmanın beklentisine göre batarya paketinin 10 yıl veya 2000 şarj döngüsü ömrü bulunuyor. Yine batarya seri üretime geçildiğinde 98,8 Kw saatlik bataryanın 1100 – 1400 $ arasında satılacağı yönünde bilgiler veriliyor.
Eğer bu doğruysa batarya elektrik gücü ile hidrojen yakıt pili arasındaki yarışı tamamen değiştirecek.

Kaynak: wheels.blogs.nytimes.com sitesi 3 şubat 2011 tarihli Sebastian Blanco haberi

Çeviri: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply