Çin ve Elektrikli Otomobil Endüstrisi

Çin’de 20 milyon Elektrikli Bisiklet yollara çıkmış durumda. (The Economist 2009) Ağustos 2009 tarihi itibarıyla 4 adet 4 tekerlekli otomobil markası üretilmektedir. Bunlaradan BYD (Build your Dream – Hayalini İnşa Et) ‘nin F3DM ve ZhanTai 2008 EV seri üretime geçebilecek durumda bulunmaktadır.
Ayrıca Çin ulusal düzeyde araçların elektriklendirilmesini projesini benimsemiş ve destekler konumda. 2008’de Fen ve Teknoloji Bakanlığı (Bizde böyle bir bakanlık yok bu bakanlık Hindistan, Pakistan, Srilanka, Yeni Zellanda, Vietnam, Japonya, Malezya, Kenya, Nepal, Nijerya, Tayland ve Tanzanya’da da bulunmakta. Konu belki biraz dağılmış olacak ama Ben de Fizikçi olduğumdan ülkemde fen ilminin öksüz bırakılmasına hayıflandığımdan buraya vurgu yapma ihtiyacı hissettim Belki de Elektrikli otomobil üretmek için öncelikle bu konuya verilen önemi Bakanlık Seviyesinde göstermek ve sadece ithal sanayi ve Tüccar bir ülke olma konumundan çıkmak lazım. Fen ve Teknoloji bölüm mezunlarını üretmek için milyonlarca TL harcama ve yatırım yapan devletin bu insan kaynağını dersaneler de çalıştırmak yada alakasız başka işlerle iştigal etmeleri için yetiştirmediğini tahmin ediyorum.)
Çin Fen ve Teknoloji Bakanlığı, Çin’in 11 şehrinde alternatif enerjiyle çalışan araç uygulama projesi başlattı.
Ayrıca elektrikli araç alanlara 7300 $ (RMB 50.000) sübvansiyon vermeyi 2008 Aralık ayında başlattı. Ancak bu ödeneği almak için gerekli şartları şu ana kadar sadece F3DM markası sağlamış.
Otomotiv endüstrisinin en büyük 10 firması ise elektrikli otomobiller konusuda hedefleri tutturmak için elektrikli otomobiller ittifakı oluşturdular. (İEA Technology Roadmap)
Çin 2011 sonuna kadar Elektrikli ve Hibrit otomobil yıllık üretim kapasitesini 500.000’e çıkarmayı hedefliyor.

Yazan: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply