Elektrikli Arabalar = GELECEK ama ne zaman?

Elektrikli otomobiller yola çıktı geldi geliyor deniyor birçok firma elektrikli otomobil planı açıklıyor hayali filolar satılıyor yada kiralanıyor ama ortada henüz Elektrikli arabaların enerji ihtiyacını karşılayacak şarj istasyonlarının kurulmasına ait planlar (etap etap) veya herhangi bir açıklama yok. Bu durum aslında Elektrikli Araba Altyapı Koordinasyonunun da birçok işlem gibi seçime kurban gittiği yönünde kaygılar oluşturuyor.
Gerçi seçime kurban gitse bile ortada bu çalışmanın nüvesi ortaya çıkmalı idi. Sadece İstanbul’dan ibaret olmayan ülkemde sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakleri tarafından (İstanbul Enerji A.ş., BELBİM, İBB Sosyal Tesisleri, TKM, İSPARK) yapılan küçük ama koordinasyonsuz uygulamalar ve Renault şirketinin çalışmaları bulunmakta (yada sadece bu olaylardan haberdar edilmekteyiz umalım ki ülkemizde haber yapılmamış elektrikli arabalara dair çalışmalar olsun ve birgün bu çalışmaları marka değerine yada alacağı reklam gelirine bakmadan sadece toplumsal fayda sıralamasına göre haber yapan bir basın anlayışımız olsunç). Bunlarda durmadan haber olarak çevrile çevrile birkaç internet sitesi tarafından duyrulmakta olayın direk merkezinde ve lokomotifi olmasından dolayı Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın bazı çalışmaları ve Devlet Bakanımız Zafer Çağlayan beyin konu ile ilgilenmesi mevzu bahis.
Halbuki böyle bir proje hayata geçirilmesi isteniyorsa
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı üst koordinasyonunda;

  • Bakanlıklar ve ilgili birimlerinin
  • İlgili Sanayi Odalarının
  • Otomotiv ve Enerji ile ilgili Endüstri Temsilcisi Derneklerin
  • Üniversitelerin
  • STK’ların
  • Otomobil Üreticilerinin
  • Yan Sanayi Temsilcilerinin
  • Çevreci (ne demekse hepimiz değil miyiz) ve Çevre Duyarlısı Kuruluşlar Derneklerin
  • Vilayet yönetimi ve ilgili birimlerinin
  • Belediyeler ve İlgili Birimlerinin

temsil edildiği alt çalışma grupları ile desteklenerek geniş bir paydaş tabanının katılımıyla planlanmalı ve sürdürülmeli değil miydi?

Bu Konu Sanayi ve Ticaret Bakanlığının alanında olduğu kadar Ulaştırma Bakanlığının da, Çevre Bakanlığının da, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının da hatta Milli Eğitim Bakanlığının ve YÖK’ün de (Hem Üniversite ayağı ile ilgili hem de Ehliyet Sınavı bağlamında (en son YÖK yapıyordu hatırladığım kadarıyla)) buna ek olarak Başbakanlığa bağlı Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünün de, Çevre Bakanlığına bağlı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün de, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Elektrik İşleri Etüt idaresinin de, EPDK’nın da TEİAŞ’ın ve TEDAŞ’ın da çalışması ve/veya koordine etmesi gereken bir konu değil mi?

Bu hızla Elektrikli Arabaları ancak Sinemalar da görürürüz. (Revenge Of The Electric Car bugün itibariyle vizyona giriyor.)

Revenge Of The Electric Car Vizyonda

Yazan: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply