Dünya Ülkelerinde Elektrikli Otomobiller: Avustralya

Avustralya Elektrikli Otomobille Pazarı
Proquest, Springerlink ve LexisNexis gibi 3 büyük veritabanında ve google arama motorunda yaptığım taramalar sonucunda ulaştığım ve incelediğim 50 civarı makalede Avustralya’da mevcut bulunan elektrikli otomobil sayısına dair bir veri bulamadım. (Bir kaynakta 2008 yılında 300 den az şeklinde geçmekte, Bir kaynakta kayıtlı elektrikli otomobil (iMiEV) satışının 112 olduğu belirtilmekte[7] birinde ise 2010 yılında 1400 [6] civarı Mitsibushi i-MiEV bulunduğuna dair bir veriye rastlamıştım.) Şu an pazarda en aktif rolü elektrikli otomobil şarj altyapısını kurmayı hedefleyen Betterplace isimli firma oynamakta gibi gözüküyor. (Yada medya ile ilişkisi en iyi olan firma bu) Elektrikli otomobil pazarına Mitsibushi, Renault, EVEngineering ve Nissan girmiş veya girmeyi planlıyor.
Betterplace Avustralya’nın yöneticisi Evan Thornley Haftalık yakıt tüketimi 80$’dan fazla ise elektrikli otomobil tercih etmenin uygun olacağını belirtmekte[8].

Avustralya’da Elektrikli Otomobiller Yayılımı çerçevesinde çalışan şirketlerden bazıları
BETTER PLACE (AUSTRALIA) PTY LTD;
RENAULT HOLDINGS PTY LTD;
RENAULT SA;
LEND LEASE GROUP LIMITED – ASX LLC;
CAPITAL AIRPORT GROUP PTY LTD;
CROWNE PLAZA;
HINDMARSH PROPERTY PTY LTD;
ACTEWAGL;
ACTEW CORPORATION LIMITED;
AGL ENERGY LIMITED – ASX AGK;
AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY. DEPT OF THE CHIEF MINISTER;
LOOKSMART LIMITED;
MITSUBISHI CORPORATION [1]
Elektrikli otomobil Şarj Altyapısı Çalışmaları ve İşbirlikleri
AGC energy – Maquire Group – Better Place
İşbirliği çerçevesinde 1 milyar Avustralya doları yatırım yapılarak AGC energy’nin elektrik sağlayıcısı olduğu 3 şehirde (Melbourne, sydney, Brisbone) ev ve halka açık olmak üzere 200.000 – 250.000 şarj istasyonu kurulacak. Bu proje çerçevesinde ayrıca 150 batarya değiştirme istasyonunun kurulması da öngörülüyor[2].
Betterplace – ActewAGL Ltd
Betterplace – ActewAGL Ltd arasında imzalanan anlaşma çerçeveside Betterplace 10 yıl süre ile yenilenebilir enerjisini ActewAGL Ltd’den alacak ve karşılığında 60 milyon $ ödeyecek. (Belirlenen enerji miktarı karşılığında)[3]
Betterplace – Renault
Avustralya’da Betterplace – Renault firmaları 20 Haziran 2011 tarihinde bölgeye değiştirilebilir bataryalı ve sıfır salımlı bir araba getirme konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre Renault avustralya’ya Fluence ZE’leri getirecek, betterplace’te bu araçların kullanımı için gerekli olan batarya değiştirme istasyonlarını kuracak[4]. Başka bir kaynakta ise anlaşma çerçevesinde Renault’un bölgede Fluence ZE’lerini bataryasız satacağını ve kullanıcıların Fluence bataryalarını Betterplace’ten kiralayarak bu firmanın batarya değiştirme istasyonlarında değiştirebileceği belirtilmekteydi[10].
Nissan – Chargepoint
Avustralya’da 30 civarı chargepoint şarj istasyonu bulunmaktadır. Nissan Leaf’ler chargepoint şarj istasyonlarında şarj olacak. Ayrıca Chargepoint firması Avustralya’nın ilk Level 2 şarj istasyonunu Nissan Avustralya fabrikasında kurdu. Nissan Leaf’in Avustralya pazarına gelecek yılın ortalarında satılmaya başlanacağından[9], Chargepoint firmasının 2011 sonlarında şarj altyapısı konusundaki çalışmalarına hız vereceğini düşünüyorum

Elektrikli Otomobil Programları ve Denemeleri
Automotive Australia 2020
New car plan for a greener future
Victorian Hükümeti Elektrikli Otomobiller Denemesi
Nasıl, Nerede, Niçin ve Ne zaman deneme kullanıcılarının araç kullandığı sorularına cevap almak için 3 ay süreli bir denemeye başlandı. Bu çerçevede 180 aileye 3 ay süreyle elektrikli otomobil verilecek ve bu ailelerin araç kullanım verileri toplanacak[5].

Avustralya Elektrikli Otomobil Müşterileri
Deloitte’un yaptığı bir araştırmaya göre Avustralya potansiyel otomobil alıcılarının 4 te 3’ü petrol fiyatlarının bugünkü değerinin 2 katına çıkması durumunda elektrikli otomobil alacaklarını belirtmişler. Bununla birlikte otomobil alıcılarının 3 te 2’si elektrikli otomobil fiyatlarının içten yanmalı motorlu araba fiyatlarıyla aynı yada içten yanmalı motorlu araba fiyatlarıdan daha düşük olması durumunda elektrikli otomobil alacaklarını belirtmiş. Araştırma katılımcılarının %40’ı ise elektrikli otomobil fiyatlarının 20.000$’dan fazla olmaması gerektiğini düşünmekte. Ayrıca araştırmaya katılanların %90’ı haftaiçi günlerde 120 Km’den az arabasını kullanmaktalar[11].
Avustralya’nın Canberra şehri ise elektrikli otomobiller yayılımının pilot olarak gerçekleştirileceği yer olarak gösterilmektedir. Canbera’da halkın %54’ünün evinde 1’den fazla arabası bulunmakta ve %89’unun yol dışı otoparkı mevcut bu şartlar şehre hem elektrikli otomobil şarjı konusunda hem de elektrikli otomobil yayılımı konusunda avantaj sağlamakta.

Avustralya’da Mitsibushi elektrikli otomobil sahibi olmaya aday kişilere, i-MiEVlerini ve yeni ulaşım anlayışını (elektrikli ulaşım) tanıyabilmeleri için fırsat tanımak aadına, kiralamayı düşünüyor. Firma i-Miev’leri 3 yıllığına aylık 1740 $ bedelle kiralayacak[6].
Renault’unda hedefinde hem filo müşterileri hem de pazara giriş stratejisi olarak kiralama yöntemini kullanması bekleniyor. Ayrıca Renault’un, elektrikli otomobil fiyatlarını bataryalarını kiralayarak düşük tutmak gibi bir hedefi de bulunmakta.

Not: Türkiye’deki elektrikli otomobil şarj altyapısına talip olan firmalara BetterPlace’in çalışmaları ilham vermelidir.

Yazan:Elyase İSKENDER

[1] “Watts that rolling out in Canberra”, The Australian Financial Review 27 Temmuz 2011
[2] “Australia Autos Report Q3 2011”, BMI
[3] “Better Place signs renewable energy deal in Australia” Tal Moise. McClatchy – Tribune Business News. Washington: Jun 6, 2011.
[4] “AUSTRALIA: Renault and Better Place unveil Fluence partnership”, just – auto global news. Bromsgrove: Jun 20, 2011.
[5] “Australia Autos Report Q2 2011”, BMI
[6] “LEASING PLAN TO SPARK BUYERS”, Herald Sun (Australia), 11 Haziran, 2010
[7] “Near-record year for car sales”, The Age (Melbourne, Australia), 7 Ocak 2011
[8] “Canberra powers ahead with electric car network”, The Australian, 27 Temmuz 2011
[9] “Electric dream is a reality”, The Advertiser (Australia), 6 Temmuz 2011
[10] “GE’s electric fleet on way”, Northern Territory News (Australia), 9 Temmuz 2011
[11] “Petrol key to electric future”, The Age (Melbourne, Australia), 30 Temmuz 2011

Be Sociable, Share!

Leave a Reply