Dünya Ülkelerinde Elektrikli Otomobiller: Fransa

Otomotiv Sektörü
Avrupanın Almanya’dan sonra 2. En büyük üreticisi olan Fransa’nın, 16 yerli ve uluslararası otomobil üreticisi bulunmaktadır. Ayrıca Fransa’da 315 otomobil parçaları üreticisi bulunmaktadır. Bunlara ek olarak üreticiler çevre dostu teknolojilerde oldukça ilerleme kaydetmiş durumdalar. Ülkede yapılan otomobillerin yaklaşık %70’i ihraç edilmektedir. En önemlisi hükümetin Elektrikli Otomobillere verdiği destek sektörün gelişimi açısından oldukça cesaret vericidir. Otomotiv sektöründe 170.000 kişiden fazla çalışan bulunmakta olup, Sektörün 88 milyar Euro’luk bir işlem hacmi bulunmaktadır[3].

Elektrikli Otomobil altyapısı
4 milyon şarj noktasının yapımına başladı ve bu noktaların 1 milyonunun 2015’te faaliyete geçirilmesini planlıyor[1]. 4 milyon şarj noktasının tamamlanması ise 2020 yılına kadar sürecek. Nihai hedefi ise her bir elektrikli otomobil için ülke çapında 2 şarj noktası üretmek[3].
Fransız hükümeti elektrikli otomobiller projesi çerçevesinde Renault’un Flinste kuracağı ve 625 Milyon Euro’ya malolacak fabrikaya 125 milyon Euro’luk destek verecek. Ayrıca %15’i Fransız hükümetine ait yerli şirketin Flins’e kuracağı elektrikli otomobil fabrikasına da 150 milyon Euro’luk kredi sağlanacak. Elektrikli otomobil yayılımına destek olmak amacıyla 2010 yılında hükümet ve özel sektörce 50.000 elektrikli otomobil siparişi verildi. Fransa yollarında yaklaşık 30 milyon araç dolaşırken bunların yalnızca birkaç bini elektrikli yada hibrit. Buna rağmen elektrikli otomobillere gerekli altyapının sağlanmasıyla Fransız Elektrikli Otomobil pazarı 2030 yılında toplam araç stoğunun %27’sini oluşturacak ve Pazar değeri ise 15 milyar Euro’yu bulacak 15[3].

Elektrikli Otomobil programları
Bu sonbaharda Autolib isimli bir araç paylaşım programına başlanacak. Fransalılar, bu program çerçevesinde ülkenin 1000 noktasında 3000 elektrikli otomobil kendin kirala yöntemiyle (herhangi bir aracı bulunmadan) kiralayabilecekler. Fransada daha önce bu tür bir uygulama bisiklet için yapılmıştı. 2007 yılında yapılan bu uygulamanın adı Velib’ti[2].

Elektrikli Otomobil Teşvikleri
e-otomobil alanlara 7000$’lık bir teşvik sunulmaktayken, karbon emisyonu yüksek araçlara ise 3000$’a varan cezalar kesilmekte[1].
Fransız hükümeti 2020 yılında 2 milyon hibrit elektrikli otomobilin yollarda olmasını sağlamak için 1,5 milyar Euro’luk bir bütçe ayırmıştır. Hükümetin içinde yer aldığı elektrikli otomobil projesi endüstriyel araştırmalar, altyapı çalışmaları ve elektrikli otomobil alıcılarına sunulacak destekleri içermektedir[3].

Hülasa Fransa’da da Elektrikli otomobil sayısı belirsiz. Elektrikli otomobil müşterilerine ait bilgiler bulunamadı.
Elektrikli otomobil sektörü oluşmuş durumda değil. Almanya’nın priz standardına Fransa ve İtalya’dan güvenlik zaafiyeti gerekçe gösterilerek itiraz gelmesi elektrikli otomobil şarj altyapısının Avrupa’da kurulması sürecini tıkamış durumda deniyor bazı kaynaklarda. Sözün özü Türkiye gibi birçok ülkede de şu an elektrikli otomobillerin esamesi pek okunmuyor gibi. Planlar hayaller ve vaatler dışında…

Yazan: Elyase İSKENDER

Kaynaklar
[1] “Europe’s Incentive Plans For Spurring E.V. Sales”, The New York Times, 31 Temmuz 2011
[2] “Electrifying 100”, Automotive News, 13 Haziran 2011
[3] “France Autos Report Q3 2011”, BMI

Be Sociable, Share!

Leave a Reply