ABD’nin Sosyal Patlamaya Çözüm Önerisi: Elektrikli Otomobil ve Yenilenebilir Enerji

“Minnesota’da bir gencin yenilenebilir enerji kullanımı ile nasıl yeni işler üretmeyi planlıyorsunuz?” sorusu üzerine ABD başkanı Obama:
“Görev başına geldiğimde GM ve Chrysler’in tasfiyesinin konuşuluyordu. Biz onlara yardımı düşünürken birçoğu onlara yardım edemezsin bu hükümetin parasını çöpe atmak olur şeklinde yorumlar yapıyordu. Biz ise milyon işsiz olmasını ve aynı zamanda yapı ve otomotiv sanayindeki liderliğimizi kaybetmeyi telafi edemeyeceğimizi söyledik. Bununla birlikte otomotiv şirketlerine döndük ve dedik ki biz size yardım edeceğiz ama siz de artık artan benzin fiyatlarıyla sürdürülebilirliğini yitirmeye yaklaşan ve bizi dış ülkelere enerji bağımlı hale getiren eski teknoloji araç üretiminden vazgeçecek bunu bir kenara bırakacak ve alternatif yakıtlı otomobiller ve özellikle elektrikli otomobiller üzerine çalışacaksınız.
Ayrıca yine ben ofise geldiğimde Gelişmiş batarya üretimi konusundaki pazar payımız %2’lerde idi. Şimdi ise %30 – 40 – 50’lerde. İşte bu yeni iş olanakları açıyor ve enerji konusundaki dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırıyor hatta para akışını bizim yönümüze çeviriyor.”
şeklinde cevap verdi.

Bu cevaptan bizim de almamız gereken dersler olduğunu düşündüğümden sizinle paylaşmak istedim.

Ek olarak konu dışı olacak ama şunu da belirtmekte yarar görüyorum ki ABD başkanı bu konuşmasını bir propaganda niteliğinde yapmış olsa da sadece seçim propagandası amacı gözükmemekte. Bana göre ABD önce Arap coğrafyasında başlayan, sonra Avrupa ülkeleri ve İsrail’e sıçratılan sosyal patlamadan oldukça ürkmüş gözüküyor. Zira standart & Poors’un ABD notunu düşürmesi de sanki bu küresel dönüştürme ve biçimlendirme operasyonunun ABD’de deki sahnelerini oluşturmaya ve kışkırtmaya yönelik bir olay gibi (Böyle bir ortamda böyle bir ilk başka bir sebeple yapılamaz.) gözüküyor. Obama konuşmasında bol miktarda ABD’nin toplumsal karadeliklerine çözüm önerilerinde bulunuyor. Bu karadeliklerin en önemlisi ve konuşmada en büyük yeri kaplayan tema işsizlik rakamları ve çözüm önerileri. Bunu yine toplumsal barışı tehdit eden adaletsiz vergi sistemi anlayışından vazgeçecekleri vaadi takip etmekte. Yine ABD’nin kanayan yarası olan yurtdışındaki askerlerinin ülkeye dönüş ortamı hazırlanmasını da konuşmasının kalbine yerleştiriyor Obama.

Benim dikkatimi çeken en önemli nokta ise şu anahtar cümle veya vaat: Daha parlak bir gelecek için Eğitim, Araştırma ve Altyapı yatırımlarının arttırılarak sürüdürüleceği vaadi.

Bizim de seçim propagandalarımızda Eğitim ve Araştırma konularına vurgu yapan vaatlerin artması dileğiyle. (Zira AK Parti 2011 seçim vaatleri arasında eğitimde elektronik kitap ve bunun tarafımızca üretilmesi seçeneklerini ilk defa görmüştük.)

Kaynak:
McClatchy – Tribune Business News. Washington: 16 Ağustos, 2011.

NOT:
http://finans.samanyoluhaber.com/h_649461_Ekonomi-borsada-kayip-yuzde-5i-asti.html

haberinden sonra Başkan Obama’nın karşısında durduğu bazı planların bundan sonraki dönemde yaptırılacağı yeni başkan için ortamın hazırlandığına dair fikirler oluşmakta. Obama’nın çıkar yolu kalmıyor gibi bazıları adına bazı savaşları ilan etmekten başka. Buna ek olarak İsrail’i “Filistini devlet olarak tanınmasına engel olmamak” la tehdit etmesi de bu gelişmelere sebep olmuş olabilir.

Yazan: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply