Almanya’da Elektrikli Otomobiller ve E-Hareketlilik konseptinin kabulü için Stratejik Pazar Tahminleri

Gartner’in yapmış olduğu araştırma sonucuna göre, Alman tüketicilerden Elektrikli otomobil almayı düşünenlerin oranı diğer teknolojileri almayı düşünenlere göre oldukça düşük olduğu ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak ortaya çıkan bir başka gerçekte, Elektrikli Otomobillerin Alman tüketicilerin satın alma kararları ve araç sahipliği gereksinimlerini karşılamaktan uzak olduğudur.
2011 yılının 1. ve 2. Çeyreğinde Gartner’in Almanya’da yapmış olduğu “Elektrikli Otomobil Hazır bulunuşluk Analizi” sonuçlarına göre alman tüketicilerin çoğunluğunun bir sonraki araba tercihleri de benzinli (içten yanmalı motor teknolojili) araba alımı yönündedir. Bundan sonra en yüksek oranı hibrit araç yönünde tercihlerini kullanacak olanlar almaktadır ki bu kesimin oranı 2010 yılındakine göre artış göstermiştir. 3. Sırada talebi zirve yapan dizel teknolojili araçlar bulunmakta olup bunu doğal gazlı araçlar(CNG) takip etmektedir. 5. Ve son sırada %16’lık oranla elektrikli otomobil alacağını beyan edenler bulunmaktadır.
Alman tüketicilerin neredeyse %20’si elektrikli otomobillerle ilgilenmekte yalnız bu araçları satın almak için ekstra bir ücret ödememek istemektedir. Buna karşılık %8’lik bir kısım 8000 Euro veya daha fazla fark ödeyebileceklerini belirtmektedir. Ayrıca Alman tüketicilerin neredeyse yarısı bir sonraki arabalarının elektrikli otomobil olması için bu araçların içten yanmalı motor teknolojili araçlara göre %30 – %40 daha düşük işletme giderine sahip olması gerektiğini belirtmektedir.
Alman tüketicilerin çoğunluğu elektrikli otomobillerin çevre ve sosyoekonomik faydalarının olduğunu görmekte olup yine de kullanım ihtiyaçlarını karşılayacağına ikna olmadan ve elektrikli otomobil kullanımının giderlerini azalttığını görmeden elektrikli otomobil almayacağını belirtmekte Gartner analisti Thilo Koslowski.
Gartner’e göre Alman hükümeti Elektrikli otomobil yayılımının hızlı olmasını istiyorsa Yaygın şarj altyapı ağını desteklemek yerine, teknolojik yenileşimler, Araştırma Geliştirme Faaliyetleri, Batarya teknolojileri ve ev şarjı sistemlerinin dağılmasına yönelik destekler ve teşvikler sunmayı önceliklendirmelidir. Zira yaygın şarj altyapısı yakın ve orta vadede tüketici talebini belirlemede çok etkili olmayacaktır. (İlginç bir bakış açısı buna katıldığımı pek söyleyemeyeceğim.) Ayrıca eğer hükümetin petrol bağımlılığını ve ulaşımın çevresel etkilerini azaltmak konusunda hedefleri bulunmakta ise motor enerji verimliliklerinin artırılmasına, enerji tüketiminin azaltılmasına, toplu taşımanın ve alternatif hareketlilik çözümlerinin özendirilmesine (kullanım temelli iş modelleri ve araç paylaşımı gibi.) yönelik çalışmaları desteklemelidir.
Gartner bu araştırmada, 2009 yılı çalışmalarına göre; 2020 yılında Elektrikli otomobil satışları türel dağılımda %5 – 8 aralığında bir yer kaplayacakken bu rakamın 2030 yılında %15 – 20’ye yükseleceği öngörüldüğünü hatırlatmaktadır.
Gartner bu araştırmayı ABD, Almanya ve Çin’de araç sahibi veya kiralayıcısı toplam 3000 kişi üzerinde gerçekleştirmiştir.
Kaynak:
China Weekly News. Atlanta: Aug 16, 2011. pg. 126 haberinde görülmesi ile bulunan
http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1758514 sayfasından çevrilmiştir.

Çeviren: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply