Çindeki Elektrikli Bisiklet Yayılımı İncelemeleri – 1

Çin’de elektrikli Bişiklet yıllık satış rakamları 1998 yılında 40 bin iken 2005 yılına gelindiğinde 10 milyona ulaştı. Bu artışın sebebini anlayabilmek için Çin’deki ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki kişisel hareketliliğin geleceği ile ilgili düşünmek gerekli. Kişisel hareketlilikte temiz enerji kaynaklarının kullanıldığı bir geleceği inşa etmek için, bir ülkede yaşanan bu denli bir ulaşım teknolojisi değişikliği (e-bisikletler) birçok yönüyle incelenmeli ve dersler çıkarılmalıdır. Ayrıca Güney doğu asyada birçok gelişmekte olan ülkenin (Hindistan ve Vietnam gibi) hava kalitesini yükseltmeye ve enerji sorunlarına bir çözüme katkı olarak olarak 2TA’ları (İki Tekerlekli Araçlar) kullanmayı düşünmekte olup bu ülkelerde Çin’in elektrikli bisiklet yayılımını örnek alabilir. Bunlara ek olarak elektrikli otomobillerin yayılımı yol haritası içinde bu yayılımın dersleri oldukça faydalı olabilir zira benzer durumlar içeriyor (Çin’de daha önce yaygın olarak bisiklet kullanılıyordu ve bu kullanım bir şekilde elektrikli bisiklet kullanımına dönüştürüldü. Bizim de amacımız kullanılmakta olan içten yanmalı motorlu ulaştırma anlayışını elektrikli ulaştırmaya dönüştürmek yani durumun bu yönüyle Çin’deki dönüşüme benzer yanları bulunmakta.)
Özetlemekte olduğum çalışma Jonathan Weinart, Chaktan Ma ve Christopher Cherry tarafından 2007 yılında yapılmış “Çin’de Elektrikli bisiklete geçiş: Hızlı Büyümenin Tarihsel ve anahtar sebepleri” isimli çalışması. Çalışma daha önce literatürde konu ile ilgili pek bir araştırmanın bulunmuyor olmasından dolayı çok değerli. Bilgisel altyapısını oluşturmak için 23 elektrikli Bisiklet üreticisine (OEM), 4 parça sağlayıcısına, 5 e-bisiklet satıcısına, 12 e-bisiklet kullanıcısına ve 1 Hükümet temsilcisine 35 soruluk anket uygulanmıştır.
OEM’lere ve parça sağlayıcılarına üretim, e-bisiklet pazarı, sağlayıcıları, maliyetleri, kalitesi, hükümet düzenlemeleri ve araştırma geliştirme faaliyetleri hakkında sorular sorulmuş.
Elektrikli Bisiklet Satıcılarına ve Bayilerine bakım onarımı, e-bisiklet pazarı demografisi, hükümet düzenlemelerinin satışlara etkisi sorulmuş.
Müşterilere elektrikli bisiklet sahiplik ve işletme maliyetlerini, kullanım alışkanlıklarını ve diğer ulaşım modları ile elektrikli bisiklet kullanmanın kıyaslanması konuları sorulmuş.
Ayrıca tüketici seyahat davranışları hakkında bilgi sağlamak için Shijiazhuang, Kunming ve Şangay’da 1000’den fazla elektrikli bisiklet kullanıcısına 3 anket uygulanmış.

Not: Bu inceleme yazılarına başlama ihtiyacı hissetmemin 2 sebebi var.
1- Elektrikli Bisikletleri Sitemin tanımlayıcı 3 kelimesinden 1’i olarak seçmiş olmama rağmen daha önce bu konuya değinmemiş olmam.
2- Takip ettiğim elektrikliaraba.gen.tr sitesindeki haftanın yada ayın mottosu olan Oğuz Uğur beyin “”İstanbul Bisiklet” Projesi Değil, ”İstanbul Elektrikli Bisiklet” Projesi Olmalı” sözünün bende çağrışım yapmış olması. (Buna da şu eklemeyi yapmakta fayda var Güvenli Bisiklet Kullanımına uygun Yollar ve Trafiğin üretilmesinden sonra bu tarz bir yayılıma destek olunmalıdır.)

Yazan: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply