Elektrikli Otomobiller üzerine Durham Üniversitesi Antropoloji Bölümü Tez Çalışması

Elektrikli otomobillerin kullanıcıları ve kullanım alışkanlıklarını belirlemeye yönelik yapılan araştırmaları incelerken, İngiltere’de yapılmış olan bir çalışma dikkatimi çekti. Tezin dikkatimi çekmesinin sebebi başrollerini Şener Şen’in ve Cem Yılmaz’ın paylaştığı “Av Mevsimi” filmindeki dikkat çekici antropoloji tanımı harici hayatımın ve hafızamın hiçbir yerinde bulunmayan antropoloji bilimi üzerine verilmiş olmasıydı.

Tez çalışması Durham üniversitesinde Joanne Braddy tarafından yapılmış ve “Elektrikli otomobil kültürü: Elektrikli otomobillerin İngiltere’de günlük kullanımlarının etnografisi” adını taşımakta. Tezde kimlerin neden elektrikli ulaşıma daha önce adapte olacağı sorularına cevap aranıyor. Ayrıca tezin amaçlarından biri de mevcut elektrikli otomobil sürücülerinin ne zaman ve nerede şarj edeceklerinin tespiti olarak belirtiyor tez çalışmasının sahibi.

Tezin metodolojisini açıklarken çalışmanın etnografik bir çalışma olmasına özen gösterildi yani bireylerin kendi doğal ortamında incelenmesi sağlandı ibaresi kullanılmakta. Bunun ise elektrikli otomobiller gibi yeni ürünlerin hangi ortamda ne kadar pazar payına sahip olacağını tahmin etmek açısından daha uygun bir yöntem olduğu belirtilmiş.

Tez çalışmasının başında yazar kendine elektrikli otomobillerle ilgili çevrimiçi topluluklar bulunmakta mı sorusunu sorarak araştırmasına başlamış. bu sorunun cevabı “Bataryalı Araçlar Topluluğu”, “Reva Otomobil Kulübü” olmuş.Bir sonraki adım bu bilgileri kullanarak elektrikli otomobil kullanıcılarına ulaşmak olmuş ki bu adımda daha fazla zorluk yaşamış araştırmacı. Bu aşamada yahoo’nun ilgili mail grubuna üye olarak bu grup üyelerine e-posta yoluyla anket uygulamış ve bu kullanıcılardan yine e-posta yoluyla randevu almış.Randevu taleplerine olumlu yanıtı alınca gerisi çığ gibi gelmiş. Buna ek olarak Elektrikli Otomobil kullanıcılarına ulaşmak için Reva’nın üreticisi “Going Green” ile temasa geçmiş onlar ise müşteri bilgilerini paylaşmamakla birlikte araştırmacının talebini e-newsletter’larında ilan ederek çalışmasını duyurmuşlar. Burada ufak bir ayrıntı gözden kaçırılmış e-newsletter’daki ilanda araştırmacının iletişim bilgileri yer almamış bu sebeple bu yöntem pek verimli olmamış.

Bilgi toplama ve bu bilgi toplayacağı örneklemi oluşturma esnasında bu yöntemleri kullanan Joanne, anketini 20si yüzyüze, 3ü e-posta ile olmak üzere 23 hane halkına uygulayabilmiş. Bunların 3ünün evli 2sinin ise devamlı Elektrikli Otomobil kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Yaşları 34 – 80 arasında değişiyor. lektrikli Otomobil sürücülerinin sadece 1i bayan. Elektrikli otomobil modelleri değişiklik arz etmekte olup anket uygulananlar arasında 8i Citroen Berlingo, 3ü Reva G-Wiz, 2si Elcat Minibüs, 2si Peugeot 106e kullanmaktadır. Bunlara ek olarak birer kullanıcı da Toyota RAV4-E, Aixam Megacity, Mitsibushi iMiev elektrikli otomobile ve Oxygen elektrikli bisiklete sahip.

Dönüştürülmüş yada prototip olan araçlara sahip hane sakini sayısı 7. Çalışmada bulunan tüm kullanıcıların en az 1 adet elektrikli olmayan aracı bulunmakta olması yine anlamlı bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca, tez içerisinde elektrikli otomobilleri tercih edecek ilk kullanıcıların özelliklerinin;

  • Çevre duyarlılığı yüksek
  • Kısa mesafeli yolculuklar yapan
  • Şahsi seyahatlerini planlamada oldukça disiplinli
  • Tahmin edilebilir günlük rutinleri olan
  • şeklinde olduğu belirtilmektedir.

Çalışmada anket uygulanan elektrikli otomobil kullanıcılarının mezuniyet derecelerinden, mesleklerine, çalıştıkları yerlerden, kazançlarına, araç kullanım alışkanlıklarına kadar birçok özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazan: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply