Elektrikli otomobil Şarj istasyonları Standartları: Çin Örneği

Çin’de 2009 yılında 50 adet şarj istasyonu varken bu sayı 2010 yılında 120’ye yükseldi. 2015’te 2000’den fazla şarj istasyonu kurulması bekleniyor.
Şarj istasyonlarının büyük çoğunluğunu enerji sağlayıcıları ve özellikle şebeke elektriği üretimi, tedariği ve dağıtımını yapan şebeke operatörleri kurmuş.

“State Grid” Ülkenin elktriğinin %88’ini sağlayan ve 26 eyaletinde şebekesi bulunan elektrik sağlayıcısı şirket, 2009’da 57 şarj istasyonu kurmuşken bu sayının 2010’da 75’ten fazla olması beklenmekte. Şirketin 6209 şarj cihazı bulunmakta ve 2015 yılında 1700 şarj istasyonu sayısına ulaşmayı planlıyor.

“China Southern Power Grid” 5 şehirde şebekesi ve kurulu 4 şarj istasyonu bulunmaktadır.
“Sinopec” 30 bin benzin istasyonu var. Şirket benzin istasyonlarına şarj istasyonu entegre ederek Tümleşik (Entegre) Enerji Sağlayıcı İstasyonu (kısaltması da benden olsun TESİS) haline gelmeyi hedefliyor.

“CNOOC” Şirket temmuz 2009’da 5 Milyar RMB Yuan (Yaklaşık 1,4 milyar TL) yatırım yaparak Çin’in büyük lityum iyon batarya üreticilerinden birini satın aldı. Ağustos 2009’da CNOOC ve China Potevio ortak olarak bir enerji şirketi yatırımı yaptı. Bu şirket ile bazı pilot şehirlerde batarya değişim istasyonu kurma kararı aldı.

“Petro China” Ağustos 2010’da Yeni Kurulmuş Devletin Sahip Olduğu Elektrikli Araç Sektörü Birliğine girerek elektrikli araç şarj istasyonu hizmeti verme kararını gösterdi.

Bu ve benzeri artan elektrikli araç şarj istasyonu kurulumları ve talepleri elektrikli araç şarj istasyonu Standartlarının belirlenmesi ve yayınlanmasını gerekli kıldı.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Standartları

30 Nisan 2010’da Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı 3 ulusal Elektrikli Araç şarj standardını belirledi. Bu 3 standart:
Elektrikli Araç Şarj İstasyonları İçin Genel Gereklilikler: Bu standartta elektrikli araç şarj istasyonu konum seçimi prensipleri, işlevsel ve teknik gereklilikleri, işaretlendirmesi ve kimliklendirilmesi ile şarj istasyonu planı ve tasarımı üzerine rehber olacak nitelikte bilgileri içermektedir.

Elektrikli Araç İletken Şarj Çifti:Temel kavramlar ve terimlerin tanımlarını, teknik parametreleri, şarj türleri hakkında bilgileri, sınıflandırmaları ve işlevleri, yapıları ve boyutlarını, performans gerekliliklerini, test metodlarını, teftiş ve denetleme kurallarını içermekte olup bu doküman ana olarak 220 V şarj üzerine kurgulanmış ve içeriğinde 750V’u geçmeyen DC şarj türleri bulunmaktadır.

Batarya Yönetim Sistemi ile Şarj Üniteleri Arasındaki İletişim Protokolü

şeklindedir.
Buna ek olarak 2010 Mayıs ayında Shenzhen Eyaleti kendi yerel elektrikli otomobil şarj istasyonu standardını belirledi. “Elektrikli Araç Şarj İstasyonları için Teknik Özellikler” adını taşıyan bu standart 9 bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

Genel Gereklilikler
Şarj İstasyonu ve Şarj Ünitesi için Tasarım Özellikleri
OffBoard ve Onboard Şarj
AC Şarj Ünitesi
Şarj İstasyonunun Görüntülenme ve Yönetim Sistemi
Batarya Yönetim Sistemi ile Elektrikli Araçlar için Şarj Cihazı Arasındaki İletişim Protokolleri
Şehiriçi Elektrikli Otobüsler için Şarj İstasyonları

şeklindedir. (9 bölüm deyip 7 sinin adını yazan Ulvi, kaynakta böyle geçmekte yapacak birşey yok)

Ülkemizde de umarım yakın zamanda elektrikli araç şarj istasyonları ile ilgili standartlar ve Mevzuat ile ilgili çalışmalar tamamlanarak bu bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.Zira, Yumurta ve Tavuk ilişkisini içeren elektrikli otomobil altyapısı ile bu araçların üretimi ve yaygınlaşması süreçlerinin sağlıklı bir döngüye sokulması açısından bu standartlara oldukça ihtiyaç bulunmakta.

Yazan: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply