Elektrikli Otomobil Haberleri: 15 kasım – 13 Aralık 2011Guardian ve Observer gazeteleri

Guardian’ın 15 kasım – 13 Aralık tarihleri arasında yayınladığı haberlerin 15’inde elektrikli otomobil kelimesi geçmektedir.

İşte bu haberlerin başlıkları ve Özetleri:

Araştırmacılar çevre dostu otomobillerin test sürüşünü yapıyor.
14 Kasım 2011
90 üniversitenin çalışanlarından oluşan bir takım 18 aydır yeşil araçları sürüyor. Çalışmanın amacı elektrikli araçların sürüşü esnasında karşılaşılacak durumların tespiti olarak belirtilmiş.

İngiltere’de Hava Kirliliği: Devlet tescilli kitlesel Zehirlenme
14 Kasım 2011

Konu çerçevesinde elektrikli otomobillerin de bir argüman olabileceği lakin yayalaştırma ve bisiklet kullanımını teşvik ve şehir içine giren otomobillerin sayısının kısıtlanması gibi diğer önerilerin daha hızlı çözüm getirebileceği üzerinde durulmuş.

Guardian Yuvarlak Masa: Kentsel gelişim üzerine Fikirler
15 Kasım 2011

Dünya nüfusunun artması ve metropollerde yaşayanların oranının artması zaten aşırı kalabalık şehirlerin geleceği ile daha sıkıntılı bir dönemin yaklaştığını bu durum ile ilgili alınması gereken tedbirler nelerdir? şeklinde ki sorulan soruya yanıt olarak elektrikli araç paylaşım programları sayılan maddeler arasındadır.

Yol vergisi miti bizi avlamak için geri dönüyor
22 Kasım 2011
İlgili haberde 1926 yılından Winston Churchill tarafından uygulanan ve 1936 yılında yürürlükten kaldırılan ve 74 yıldır uygulanmayan bu vergilendirme anlayışı ile ilgili olumsuz görüşleri içeren yazıda bu verginin çevre dostu elektrikli araçlar için uygulanmayacağından bahsedilmiş.

En yeşil otomobiller Hangileri? konulu soru cevap
23 Kasım 2011
Guardian.co.uk sitesinde yayınlanmış olan bu yazı da birer paragraf olarak “Petrol”, “Dizel”, “Yeşil, petrol ve dizel otomobiller”, “Hibrit elektrikli otomobiller”, “Prize takılı hibrit elektrikli otomobiller”, “Elektrikli Otomobiller”, “Genişletilmiş menzilli elektrikli otomobiller”, “Bioyakıtlar”, “Gaz (LPG, CNG)”, “Hidrojen” konuları üzerinde durulmuş ve son kısmında bunlardan hangisini seçmeliyiz? sorusuna yanıt aranmıştır.
Hayırseverlik, sosyal koruma ve ABD yabancı bütçesi
29 Kasım 2011

Yazının başlangıç kısmında Uganda’nın ilk elektrikli arabası olan Kiira EV’ye vurgu yapılarak ülkenin üniversitelerinin potansiyeline bir gönderme yapılmış.

Oldham, İngiltere’nin ilk elektrikli otomobil Showroomu’na ev sahipliği yapıyor.
29 Kasım 2011
Oldham tamamı elektrikli otomobillere ayrılmış İngiltere’nin ilk showroom’una ev sahipliği yapıyor. Ayrıca showroom’da hızlı elektrikli otomobil şarj istasyonları da bulunuyor.

Ayrıca MECC şehirde 2013 yılından önce 300 şarj noktası açmayı planlıyor.

Yeşil -metre: Hükümet verdiği “yeşil” sözleri tutuyor mu?
29 Kasım 2011
başlığında İngiliz Hükümetinin elektrikli otomobil alacaklara verdiği 5000 sterlin’lik destekten söz edilmiş.

Pariste Elektrikli Otomobil Kiralama Dönemi
7 Aralık 2011
“Sürdüğün kadar öde” yöntemiyle elektrikli otomobil kiralama hava kirliliği ve trafik yoğunlunun önlenmesine katkı sağlayacak. Autolib olarak adlandırılan sistem daha önce bisiklet kiralama projesi olan velib’in oluşturduğu temeller üzerinde yükselecek.

Senebaşında Belçika’lı “Zencar” firması %100 elektrikli araçlarla kiralık elektrikli otomobil uygulamasına başlamıştı.

Karbon emisyonunu kesmek için Bisikletin Danimarka’daki gibi kullanımı öneriliyor.
12 Aralık 2011

Yazı da genel olarak ulaşımda bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının çevreye olan katkıları üzerinde durulurken yazının ilk paragrafında Bisiklet kullanımı yerine elektrikli otomobillerin teşvik edilmesinin yanlışlığı üzerine bir sitemde bulunulmuş.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply