2012 Enerji Trendleri

Fosil Yakıtlara dayalı Enerji Sistemlerinin yerine yeni Enerji Teknolojileri

Yapay fotosentez, gezici dalga reaktörleri ve mini karadelikler gibi ezoterik teknolojiler üzerine çalışmalar artacak.

Ay bazlı Güneş Enerjisi Üretimi
Ay’da güneş enerjisi üretimi çok daha ucuz. Bu temiz enerji kaynağı ile yılda 20 trilyon watt’lık güç elde edilebiliyor ki bu rakam, günümüz insanı enerji tüketim istatistikleri gözönüne alındığında 10 milyarlık dünyanın yarım yüzyıllık enerji ihtiyacına denk geliyor.
Ay bazlı güneş enerjisi üretimi belki de gelecek enerji ihtiyacının karşılanmasının en iyi yolu olacak.

Japon şirketi Shimizu’nun LUNARING projesi gibi bir ay bazlı güneş enerji sisteminin inşası insanoğlunun tarihi boyunca yaptığı en büyük altyapı projesi olsa da kendini 15 yılda amorti edebiliyor.

Amonyak’ın Yakıt olarak Kullanılması

Hidrojen bir yakıt kaynağı olarak kullanılmak için çok hafif kalıyor. Bununla birlikte NBitrojenle birleştiğinde ve Amonyak formunu aldığında bu durum değişiyor.

Eğer yeterli Yenilenebilir Enerji Üretim ve Dağıtım Altyapısı kurulabilirse, Amonyak, dünyada ulaştırma ve ev enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak en önemli yakıt halini alabilir.

Yeterince Jeotermel Enerji İçin Daha Derin Kazmak

Mevcut jeotermal enerji üretim tesisleri çok sınırlı enerji üretim kapasitesine sahip. Bunun sebebi bu tesislerin yerin ancak ortalama 200 metre altından ısı elde ediyor olması.

Dünya derinlerde çok daha sıcak bu sebeple birkaç norveç şirketi ve ExxonMobil yaklaşık 5500 – 10000 metre derinlikte çalışma yapmayı planlıyor. Norveç şirketi SINTEF’e göre o derinliklerdeki ısının sadece bir parçası bile dünyanın enerji ihtiyacının karşılanmasına yeterli.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply