Kopya Çekme Sarkozy…

Sarkozy, 13 Ocak 2012 tarihinde Standard & Poor’un kredi notunu düşürmesinin ardından Fransa seçimlerine ilerleyen yolda yeni taktikler deniyor. Bu taktiklerin birçoğunu Almanya’nın yakın geçmişteki uygulamalarından alması ise Sarkozy’nin düşünsel aktivitelerinin performansının bir göstergesi.

Sarkozy, Almanya’nın yaklaşık 10 yıl önce yaptığı çalışan maliyetlerinin düşürülmesinin Fransa içinde mümkün olduğunu bunun için sosyal güvenlik maliyetlerini Katma Değer Vergisine eklemenin bir yöntem olabileceğini belirtiyor. Tekrar seçilmesi durumunda işverenin omzunda bulunan 17 milyarlık sosyal yükümlülükleri Katma Değer Vergi Oranını %19,6’dan %21,2 Ye çekerek kaldırmak istiyor. Böylelikle Almanya’da 4000 € alan bir çalışan için ödenen 840€’luk sosyal yükümlülük masraflarına karşılık Fransa’da bunun 2 katı ödenmesi durumunu değiştirerek yeni iş olanakları ortaya çıkarmak istiyor.

Sarkozy, İkinci olarak Almanya’da bir çalışanın senede ortalama 1904 saat çalışmasına karşın, Fransa’da bu rakamın 1679 saat olduğu farklılığından yola çıkarak Fransa’da haftada maksimum 35 saat çalışılabilmesi ile ilgili düzenleme yapmayı düşünüyor.

Üçüncü olarak ise Almanya ve Fransa vergi sistemleri arasındaki farklılığı ortadan kaldırmaya çalışacağının sinyallerini veren Sarkozy’nin bunu yapabilmesi için Fransa’daki vergi oranlarını düşürmesi gerekecek.

Anketlerde Nisan ve Mayıs ayında yapılacak 2 turlu seçimlerde sosyalist rakibi tarafından mağlup edileceği sonucunun çıkıyor olması Sarkozy’yi bu tarz can çekişlere ittiği kesin.

Bu bağlamda RENO demeye yani tekrar başkan seçilememesi dileğimizi tekrarlamaya da bir fırsat bulmuş olduk.

Saçma Soykırımı İnkar Edeni Yakarım (SİEY) yasası kabul edilmeden önce Sarkozy başbakanımıza bir mektup göndermişti. Çok ilginç bir gelişme olan bu hareket içinde acaba neler gizliyordu. Yani mektubun içeriğinde neler vardı? Sorusuna cevap ararken aklıma gelen bir içeriği sizinle paylaşmak istedim.

SARKOZY’nin MEKTUBU

Değerli Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı;

Bilirsiniz ki siyaset kitleleri ikna etme, yönlendirme ve yönetme sanatıdır. Bu bağlamda içeriğinde pekçok kandırma, gaz alma, gazlama faaliyetini de barındırır.

Son zamanlarda Fransa’da olanlar da bu türden faaliyetler. 500 bin oyverenimi seçime çok az kala ikna etmem gerekli idi bu sebeple kullanılabilecek en iyi argüman bu kitlenin yumuşak karnı olan soykırım iddialarını sansasyonel bir şekilde tekrar gündeme getirmek ve bu kitlenin istediği yönde hareketlerde bulunmak gibi tavır sergilemek gerekli idi.

Merak buyurmaz ve tansiyonu yükseltmezseniz Senatomuzda bu yasanın iptali için gerekli ortam çok yakında hazır olabilecektir. Böylelikle hem siz kendi ülkenizde hem de ben kendi ülkem de siyasi olarak kazanç sağlamış olacağız. Barrack Obama’ya teklif ettiğiniz seçim çalışmalarında yardımda bulunmayı ve Amerikan halkına hitap etmek gibi yardımları kadim dostunuz olan bir ülkeye Fransa’ya da yapmaktan memnuniyet duyacağınızı düşünmekteyim.

Gerekli yardım ve desteği esirgemediğiniz için en derin saygı ve hürmetlerimi bildiririm.

Sarkozy

Yazan:Elyase İSKENDER

Kaynak:
France’s presidential campaign
Sarkozy’s German fixation
Jan 30th 2012, 15:15 by S.P. | PARIS
http://www.economist.com/blogs/newsbook/2012/01/frances-presidential-campaign

Be Sociable, Share!

Leave a Reply