Dünya ticaretine yön veren şehirlerde ‘Türk Bölgeleri kuracağız’

Dünya ticaretine yön veren şehirlerde ‘Özel Türk Ekonomi Bölgeleri’ kurulacak. SABAH’a özel açıklamalar yapan Ekonomi Bakanı Çağlayan üretim, ticaret ve turizm yapılacak bu bölgelerin gümrüksüz olacağını söyledi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, SABAH’a konuk oldu. Bakan Çağlayan, gündemlerinde olan konularla ilgili özel açıklamalarda bulundu. Türk şirketlerinin dünya ticaretinde rekabet gücünü artırmak için yeni projeler geliştirdiklerini anlatan Bakan Çağlayan, ‘Özel Türk Ekonomi Bölgeleri’ kurulacağını belirtti. KOBİ’lere yönelik destekleri de önemsediklerini söyleyen Çağlayan, “Yazılım konusunda dükkân açık. Bu konuda projeleri olanları Bakanlığa davet ediyorum” dedi. Teşvik paketinde gelinen noktayı ve ekonomide atılacak yeni adımları da değerlendiren Bakan Çağlayan, şu mesajları verdi:

İTHALAT HARİTASI TAMAM 
 KİMYA BAŞI ÇEKİYOR: Dışa bağımlılığı en fazla olan sektör kimya. 2010 yılında 21 milyar dolarlık ithalat gerçekleşti. Kimya sektörünün ithalata bağımlılık oranı yüzde 56. İthalata bağımlı sektörleri stratejik sektörler kapsamına aldık.
 FİRMALARLA LİTYUM ÇIKARMASI: Lityum elektrikli otomobil için gerekli. Bizde kanıtlanmış rezerv yok. Afganistan, Şili, Zimbabve’de var. Yerli üretim yapacaksak lityum kaynağına sahip olup tedarik güvenliği sağlamalıyım. Bu kaynağa ulaşmak için firmalarla operasyon yapacağım.
 TÜRK EKONOMİ BÖLGELERİ: Belirli ülkelerde Türk Özel Ekonomi Bölgeleri kuracağız. Belki Çin’de, Rusya’da, Hindistan’da. Çin, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada’da birçok alanı kapatmış. Hatta Afrika’yı tamamen kapatmış. Biz de özel ekonomi bölgeleri kuracağız. Bunların içinde üretim, ticaret, turizm, eğitim, eğlence, rezidans bulunacak. Bu bölgeler gümrüksüz olacak.
 İLK ADIM ÇİN’DEN: Bu bölgeleri özel sektör yapacak, devlet yol gösterecek. Yurtdışındaki bu bölgeler için de desteğimiz olacak. Girdi tedarikini garanti altına alacak. Çinliler ülkemizde Çin bölgesi kurmak istiyor. Biz onlara onlar da bize destek verecek.
 ENERJİYE TAM DESTEK: Enerji yatırımı yapanları destekliyoruz. Örneğin bir firmanın 500 megavat enerji ihtiyacı var. Bu kadar kısmı için yatırım desteği verilecek.
 CARİ AÇIK 3.8 MİLYAR: Cari açığın panzehiri kısa vadede basit tedbirler olabilir. Ocak ayında 3.8 milyar dolarlık bir cari açık bekliyoruz. Bu teşvik paketinin yatırıma dönüşmesi 3-5 yıl. Cari açıkta bir günlük değil, geleceğe dönük tedbirler önemli.

ÇağlayanSABAH’IN KONUĞU
Ekonomi Bakanı Çağlayan’ı, SABAH Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Mehmet Çetingüleç, Ankara Haber Müdürü Mutlu Çölgeçen, Parlamento Şefi Zübeyde Yalçın, Ekonomi Muhabirleri Hazal Ateş ve Mehmet Nayır ağırladı.

Lobiciler ‘vur deyince’ öldürdü
Bakan Zafer Çağlayan konuşmasında faiz lobisi ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Dövizin ihracata etkisine ilişkin çalışma yaptırdım. Etkisi olmadığı ortaya çıktı. Biz de vur deyince öldüren bir sistem var. Başbakanımız boşuna demiyor. Faiz lobisi gerçekten ciddi bir lobi.”

Teşvik paketiyle road show’a çıkacak
Teşvik paketini bu hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunacakları bilgisini paylaşan Bakan Çağlayan, “Ardından TOBB ve çatısı altındaki tüm odalarla birlikte road show’a çıkacağız. Ticaret ataşelerimizi Ankara’da toplayacağız. Onlara yeni teşvik sistemini anlatacağız. Pakette yasal değişiklik gerektiren bölümler de var” dedi.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply