Yeşil projelerde yarış hızlandı

Konut alıcıları ısı, su, ekolojik malzeme kullanımı ve atıkların kontrolü gibi kriterleri ön planda tutunca, inşaat firmaları harekete geçti.

Şimdi herkes daha yeşil konutlar üretiyor. Dünya ülkeleri ile her alanda yarışan Türkiye, yeşil binalarıyla da adından söz ettirmeye başladı. Son 4 yıl içinde yapılan binalarda ısı yalıtımının ötesine geçen firmalar, inşaatta kullanılan malzemelerin seçiminde de ekolojik ürünleri tercih eder oldu. Yeni yapılan binalarda daha fazla yeşil alanlar ayrılması, su ve ısı yalıtımı, akustik ve kirlilik gibi belli standartların yakalanması yeşil bina bilincini artırdı. Özel sektörün yanı sıra kamu binalarında da yeşil bina sertifikası alma konusunda yarış başladı.

Herkes kazanıyor

Yeşil bina bilincinin artması tüm kesimlerin kazanmasını sağlıyor. Yeşil bina kriterlerine uygun konut üreten inşaat firması konutlarını daha hızlı satarak, konut alan kişi, daha az enerji tüketerek ve atıkların geri dönüşümü ile daha az para harcayarak kazanç elde ediyor. Ülke kazancı olarak bakıldığında ise milyarlarca liralık boşa harcanan enerjiden tasarruf sağlanarak yeşil binalardan asıl Türkiye’nin ve gelecek nesillerin kazançlı çıkacağı görülüyor.

Elektrikli şarj yaptı

Bundan 5 yıl önce enerji verimliliği ve sürdürülebilir yaşamın geliştirilebilmesi için örnek projelere imza atan Soyak, yeşil bina kriterlerine uyumlu konutlarla dikkat çekiyor. Şirket, projelerde bisiklet otoparkı, ısı yalıtımı, atıkların geri dönüşümü ve otoparklarde elektrikli otomobiller için şarj ünitelerinin yanı sıra yeşille ayırdığı alanları da geniş tutuyor. Soyak Holding CEO’su Emre Çamlıbel, yeni enerji üretim tesisi inşa etmek yerine, mevcut binaların enerji verimliliğinin iyileştirilmesinin daha karlı olacağını söylüyor.

Çatıları bile yeşil

Teknik Yapı’nın geliştirdiği projelerde de kullanılan malzemelerin ekolojik yapıyla uyumlu olduğu gözleniyor. Firma tarafından geliştirilen tüm binalarda ısı yalıtımı maksimim seviyede gerçekleştiriliyor. Aydınlatma ve enerji kullanımında ise fosil yakıtların askeri seviyeye indirilmesine ve çatıların yeşillendirilmesine özen gösteriliyor. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yeşil bina kriterlerine uygun konutlar inşa etmenin sosyal sorumluluk olduğunu kaydediyor.

Sertifika sürecini hızlandırdı

Yeşil bina konseptine uygun binalar üretme konusunda kolları sıvayan Ağaoğlu Şirketler Grubu da ürettiği tüm konut projelerinde yeşil bina kriterlerini öncelikli konusu olarak ele alıyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, sertifikasyon sürecinin başlatıldığını belirtiyor.

Amerikalıları kıskandıran proje

Varyap tarafından hayata geçirilen projelerde de uluslararası yeşil bina sertifikasına uyumlu binalar yapılıyor. Bu konuda şirketin Amerikalı firmaları bile kıskandıran projesi bulunuyor. Ataşehir’de inşa edilen Varyap Meridian yeşil kriterlerine uyumlu olmasıyla sertifikalandırılıyor. Sur Yapı ve Dap Yapı da yeşil kriterlerini öne çıkartan şirketlerin başında yer alıyor.

Yeşil binaların değerlemesi de ayrı olacak

Yeşil binalar SPK’nın da markajına girdi. SPK Başkanı Vedat Akgiray, yeşil binaların yeşil olmayan binalardan daha değerli olduğunu belirterek, “Bu tür yeşil binaların değerini ortaya koyabilecek, bu alanda ihtisaslaşmış değerleme uzmanlarına ihtiyaç olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde yapılacak değerleme sınavlarında bu konuya bir ek getirip iki seviyeli değerleme sertifikası verebiliriz. Bu konuda çalışma başlattık” bilgisini verdi.

HABER: EMİNE AÇAR-BUGÜN GAZETESİ

Be Sociable, Share!

Leave a Reply