Nisan’da satacağı elektrikli aracı OTOAJANDA okurları için test etti

Renault Mais Genel Müdürü’nden özel test…

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile İstanbul’da elektrikli otomobil Fluence Z.E ile ilk deneme sürüşüne çıktık.

Şubat ayının karlı günlerinde “Elektrikli araçlar İstanbul’da bu havalarda ne yapar?” twitiyle başlayan girişim, 22 Şubat tarihinde gerçeğe dönüştü. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile yeni  makam aracı Fluence Z.E ile İstanbul trafiğine katıldık.
Ümraniye’deki genel müdürlük binasında İbrahim Aybar’ın odasında başlayan röportajımız da dönene kadar devam etti.
Bir süre Aybar’ın kullandığı Fluence Z.E.ile Beylerbeyi Sarayı önünde, Boğaziçi Köprüsü altında çok güzel fotoğraflar elde ettik.

Aracın elektrikli olması nedeniyle, vatandaş ilgisine de maruz kaldık ki Aybar’ın dediğine göre otomobilin elektrikli olduğunun öğrenildiği her ortamda bu tarz kümelenmeler ve sorulara maruz kalma sıradan vakalardanmış
Aybar ile yaptığımız görüşme ve sorularımızdan bazıları da tasarruf odaklıydı.
Ne de olsa 100 km’de 2.5 TL yakıt masrafı olan çok tasarruflu bir otomobili test ediyorduk. Renault Mais’in deneyimli genel müdürüne, kış ve karlı ortamda bu denemeyi yapmayı istediğimizi ama bunun “iyi havalara” ertelenmesinin nedenini de sorduk. Aybar, “Ben tasarrufa önem veriyorum. Bu aracın lastiklerini kısa süre için kış lastikleriyle değiştirmek gerekiyordu. Buna gerek görmedim. Karlı günlerde zaten kış lastiği olan araç kullandım. Ama benim asıl makam aracım Fluence Z.E’dir” cevabını verdi..
Aybar aslında enerji tasarrufunu bir yaşam biçimi haline getirmiş. Odasında çalışmadığı zamanlarda ışıkları kendisi kapatıyor.
Hurda araç konusunda da matematik yapıyor.
“Türkiye’de 3 milyon hurda denebilecek araç bulunuyor. Bunlar hurdaya çevrilse 1 milyar dolarlık çelik hurdası elde edilir. Bu araçlar sayesinde yüzde 5 CO2 salımı azalır.” diyen Aybar, bu sayede Türkiye’nin gerçekleştirdiği 10 milyar dolarlık hurda demirçelik ithalatının da düşeceğini, bunun cari açığın kapanmasına 1 milyar dolarlık katkı sağlayacağını ifade ediyor.

NİSANDA TÜRKİYE’DE SATIŞA ÇIKIYOR
Aybar, daha önce açıkladığı “Nisanda elektrikli Fluence Türkiye’de 60 bin TL’den başlayan fiyatla satışı çıkıyor. E1 kodlu baz Fluence Z.E’de navigasyon standart. Bir de E4 koduyla Fluence’in Privilege donanımlı zengin ekipmanlı versiyonu satışa çıkacak.
Önümüzdeki aylarda artık euro6 standartlı araçlar satılabilir olacak. Bu da otomobil fiyatlarını artıracak yeni bir maliyet getirecek. Buna dikkat edildiğinde 60 bin TL’lik elektrikli Fluence fiyatı makul kalacak.

Hatta bir haber de ilk kez Cenevre’de seri üretim hali gösterilecek B segmentinin elektrikli otomobil ZOE çok daha rekabetçi bir fiyat ile pazarda yer alacak.
Elektrikli otomobiller günde 50-60 km mesafe kateden kullanıcılar için ekonomik çözüm vaat ediyor. Araç pillerinin gece şarjı ile elde edilecek tasarruf da ekonominin destekleyicilerinden biri olacak.

BAKIM MALİYETLERİNDE DEVRİM
Elektrikli otomobillerin önemli tasarruf noktalarından birini de 15-20 bin km’deki periyodik bakım maliyetlerinin ortadan kalkması oluşturuyor. Nisanda satışa çıkacak Fluence Z.E için bakım aralığı diye bir periyodik kontrol söz konusu olmayacak. Bunun yerine 6 ayda bir pil kontrolü ve bakımı ile fren balataları gibi eskiyebilecek ekipmanların değişimi söz konusu olacak. Bu da en çok 1 saat sürecek.
Tabii bu araçların önemli maliyetlerinden birini evlere kuralacak ve 1000 dolar civarı maliyet getirecek şarj ünitesi montajı ile aylık 80 euroluk pil aboneğlik ücreti oluşturacak.

CHEVROLET VOLT VE OPEL AMPERA İLE RENAULT ELEKTRİKLİLERİ BİRBİRİNDEN FARKLI
ABD’de yanma riski ile başı belaya giren ve GM’e ek araştırma maliyetleri çıkaran Chevrolet Volt’in yanma olasılığının Wall Strett Journal’in yazdığına göre soğutma sıvısından kaynaklandığına dikkat çeken İbrahim Aybar, “Renault elektrikli araçlarının hava soğutmalı” olduğunu hatırlatıyor.
Nissan Leaf satışlarının ABD’de 22 bin adetleri geçtiğini ve bu esnada harhangi bir yanma sorunu yaşanmadığını belirten Ayşbar, “Bizim elektrikli araçlar kendini kanıtladı” diyor.

2 BİN İHRAÇ EDİLDİ, ASIL İHRACAT PATLAMASI BU YIL OLACAK
Aybar, geçtğimiz yıl elektrikli Fluence modelinden 2 bin adetlik ihracat gerçekleştiğini ama asıl ihracat patlamasının bu yıl yaşanacağını belirtiyor. Elektrikli Fluence için Türkiye satış rakamı gibi bir rakam dile getirmediklerini ve getirmeyi planlamadığını söyleyen Aybar, yurtdışı pazarlarda ilginin büyük olduğunu belirtti. Danimarka, israil gibi pazarların özellikle sadece elektrikli araç sipariş ettiklerini dile getiren Aybar, “Daha önce programda olmayan Holanda da elektrikli Fluence almak için sıraya girdi” açıklamasını yapıyor.

test sürüşünün videosunaburadan ulaşabilirsiniz.

renault fluence test sürüşü

Kaynak: http://otoajanda.com/index.php?icerik=372

Be Sociable, Share!

Leave a Reply