Elektrikli Otomobil Audi A3’e hazır mısınız?

Audi A3 E-Tron adı verilen ve Kaliforniya`da bir konferans sırasında duyurulan elektrikli otomobilin bazı detayları haberimizde.

Yine yurtdışı kaynaklı bir habere göre Audi, A3 modelinin elektrikli versiyonunu hazırladı. Audi A3 e-tron olarak adlandırılan bu modeli Kaliforniya’da bir konferans sırasında duyuruldu ve internete görseller sızdırıldı. 26 kW’lık lityum iyon bataryanın yer verildiği otomobilde ve tek şarjda 90 km’lik menzil olanağı sunuluyor. Yani bir kez şarj edildiğinde 90 km yol yapabiliyor.

Şu anda diğer ayrıntılar belli değil, ancak şehir trafiği için de bu otomobilde sunulacak özel bir teknoloji sayesinde yakıt tasarrufu anlamında üstün bir performans sergilemesi bekleniyor.  Detaylar açıklandıkça biz de haberlerimiz sayesinde bilgilendirmelere devam edeceğiz.

Kaynak:

28 Şubat 2012 / http://www.arabadergisi.com/yeni-modeller/elektrikli-audi-a3e-hazir-misiniz-iccg.html

Sitenin Yorumu:

Bu haberi 2011 Nisan ayında geçmişlerdi sanırım arabadergisi’nin bu haberi tekrar geçmesinin sebebi autoblog.com’da yayınlanan “Audi announces A3 e-tron Electric Vehicle Pilot Program at TED” haberi bu haberde California Long Beach’te yapılan TED2012 konferansında Audi A3’lerin ABD’de deneme sürüşleri yoluyla görücüye çıkacaklarına dair bir konuşma yapılmış. Autoblog Haberinde Aracın 26,5 Kw bataryaya, 100 Kw güce (yani 130 Beygirgücü), 199 pound-feet torka sahip olduğu 90 mil menzilli olduğu ve yaklaşık 100 Km/sa hıza ortalama 11saniyede çıkabildiği ve 150 Km/sa hız yapabildiği söyleniyor haberde bu veriler biraz eksik ve yanlış sunulmuş burada milden kilometreye çevirmeden 90 km denmiş ve bu menzile vurgu yapılmış halbuki 90 mil yaklaşık 150 Km yapıyor yani aracın yaklaşık 150 Km menzili var aracın. Ayrıca autoblog’un haberinde vurgulanmak istenen bu araçlardan oluşan bir filonun ABD’nin 2 eyaletinde San Francisco, Los Angeles, Washington ve Denver’da bir program dahilinde şehir sakinlerinin günlük kullanımına sunularak sürüş alışkanlıkları ile ilgili verilerin toplanacak olması.

Ha bu arada arabadergisi sitesinin haber başlığında verdiği soruya yanıtım “Hayır hazır değiliz! Altyapı yok, teşvik yetersiz test sürüşü organizasyonları yok.. yoklar çoğaltılabilir.”

Kaynak:

27 Şubat 2012 / http://www.autoblog.com/2012/02/27/audi-announces-a3-e-tron-electric-vehicle-pilot-program-at-ted/

Be Sociable, Share!

Leave a Reply