Infiniti Elektrikli Süper Otomobilini Tanıttı

Nissan’ın lüks otomobiller üreten markası Infiniti, özellikle Kuzey Amerika pazarında çok başarılı bir dönem geçiriyor. Lüks ve büyük hacimli motorlara sahip araçlarıyla görmeye alıştığımız bu marka, Cenevre Otomobil Fuarı’nda hibrit konseptini tanıtacağını açıkladı.

Nissan, Leaf gibi elektrikli otomobilleriyle “Sıfır emisyon” segmentine el atmış olsa da Infiniti markasının böyle bir model üretmesi ilgi çekici. Çünkü Infiniti modelleri büyük motor hacimleri ve yüksek yakıt tüketimleriyle biliniyor. Firmanın hazırladığı Emerg-E konspeti ise performans ve çevreciliği bir arada sunma hedefinde.

Infiniti Emerg-E, henüz konsept aşamasında bir otomobil. Ancak yakın zamanda bu modelin üretim sürecine gireceği söyleniyor. Bu konuda ilk açıklama Cenevre Otomobil Fuarı’nda gelebilir. Firma modele ait ilk resmi fotoğrafları yayınlamış olsa da henüz teknik detayları açıklamadı.
Emerg-E’ün motor gücü bilinmese de elektrikli bir çekiş sistemine sahip olacağı söyleniyor. Benzinli motor ise aküleri şarj etmek kullanılacak. Dolayısıyla Emerg-E, Nissan Leaf gibi tümüyle elektrikli bir model değil, menzili uzatılmış bir hibrit.

Aracın tasarımı süper otomobilleri aratmıyor. Tek kapılı alçak tasarımı ve agresif hatlarıyla Ferrari 458 gibi modellere rahatlıkla rakip olabilir. Ayrıca iç tasarımda da çok farklı detaylar kullanılmış. Bakalım aracın performans verileri nasıl olacak?

Sitenin Yorumu

Haberin kaynağı neresi bilmiyorum ama firmanın resmi sitesinde gelecek araçları kısmında http://www.infiniti.com/global/en/home#/models/future-vehicles/

Sport car concept isimli bir kısım var burada yukarıdaki yazıya benzer olarak bu aracın menzil uzatmalı hibrit elektrikli otomobil olacağı ve 2012 mart ayında cenova oto showunda halkın beğenisine sunulacağı belirtiliyor  ama emerg-e ismini telaffuz etmiyor sitesinin herhangi bir yerinde bununla birlikte bir sürü yabancı otomobil sitesinde de bu isim telaffuz ediliyor. O zaman resmi sitenin kendini güncellemediği kanaatine varabiliriz. Muhtemelen bu metinler ilgili firmanın CEO’su ile yapılan bir röportajın metne dökülmüş hali gibi zira bu sitelerde bir video paylaşılmış tamamını izlemedim muhtemelen buradan yazılmış(esasında şifahi yani firma bunları yapacağına dair hayallerini belirtmiş ama kayda almayarak bu hayallerin sadece hayal olduğunu da göstermiş ama Einstein’ın dediği gibi “Mantık sizi A noktasından B noktasına getirir ama hayalgücü heryere.”) diyelim.

Kaynak:

Melih Bilgin / 28 Şubat 2012 / www.scroll.com.tr/69441/infiniti-elektrikli-super-otomobilini-tanitti/

Be Sociable, Share!

Leave a Reply