Elektrikli Otomobil üreticisi Rusya Cumhurbaşkanlığına aday

Zengin mi zengin, korkusuz mu korkusuz, pervasız mı pervasız. İşte Kremlin’i ele geçirmeye çalışan bağımsız aday Mihail Prokhorov’u Ruslar böyle görüyor.

Aslında bankacı olan Rusya’nın üçüncü en zengin işadamı, Onexim adlı bir özel sermaye yatırım şirketinin başında bulunuyor. Şirket elektrikli araba sektöründen madene kadar birçok alanda çalışıyor.

46 yaşındaki Prokhorov, seçimlerin hem en genç, hem de en iri adayı. Zira Prokhorov 2,04’lük boyu ile basketbolcuları aratmıyor. Çok da iyi basketbol oynayan aday, 2009’dan beri New Jersey Nets takımının tek sahibi.

2011’de kendi partisini de kuran aday iktidardaki Birleşik Rusya’ya çok yakın bir çizgi benimsedi. Fakat bu yakınlık kısa sürede yerini derin bir savaşa bıraktı. Prokhorov’un ultraliberal olması ve haftalık çalışma süresini 60’a çıkarmak istemesi Putin-Medvedev ikilisini hiç de memnun etmedi. Bu yüzden de kısa sürede iş adamı Kremlin’den kapı dışarı edildi. Fakat bu tepki Prokhorov’u durdurmadı. İşadamı Stalin mağdurlarının ölümsüzleştirilmesini, askerliğin kaldırılmasını ve Komünizm döneminden kalma arşivlerin halka açılmasını istemekte diretti.

Avrupa taraftarı iş adamı ayrıca Ruble’den Euro’ya geçilmesini, Rusya’nın Schengen antlaşmasına katılmasını istiyor.

Fakat Kremlin’in tüylerini diken diken eden asıl isteği vergi kaçakçılığı suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılan Mikhail Khodorkovski’yi başbakanlığa getirme düşüncesi oldu.

Prokhorov’un geçmişindeki tek leke ise 2007’de Fransa’da hakkında açılan soruşturma. Zengin iş adamının bir fuhuş mafyası ile sıkı bağlantıları olduğu iddia edildi. Fakat 2 yıl süren soruşturma bir sonuca varmadı.

Rusya’nın en gözde bekarı seçimleri kazandığı takdirde evleneceğine söz verdi. Başarısızlık durumunda ise yeni bir parti kurarak sanal ortamda fikir önderlerini tek bir partide toplamayı amaçlıyor.

Sitenin Yorumu

ABD’de elektrikli otomobillerle ilgili 70’li yıllarda çalışma yapan eski GM yöneticisi bir babanın oğlu olan Mitt ROMNEY’den sonra, Elektrikli Otomobil konusu ile ilintili bir başkan adayının daha dünyanın 2. kutpunun önemli ülkelerinden olan Rusya’da çıkmış olması bize de Elektrikli otomobiller ve daha genel olarak çevreci otomobiller ile ilgili haberler yapma olanağı sunuyor.

İlginç ABD’de Cumhuriyetçilerin güçlü ismi Romney ve Rusya’da Putin’in rakibi Prokhorov umarım seçimlerde başarılı olurlar ve Rusya’da daha önceki seçimlerde benzer şekilde (Sanki Forbes ilgili haberinde bunu kastetmiş) rakip aday olanların başına gelen sürgünler, ceza almalar Prokhorov’un başına gelmez.

Kaynak:

http://tr.euronews.net/2012/02/28/rusya-cumhurbaskanligi-secimi-nin-en-zengin-adayi/

Be Sociable, Share!

Leave a Reply