ABD’de Elektrikli Otomobil Tasarımı Yarışmasına 15 Üniversite Katıldı

EcoCAR2‘nin amacı, Chevrolet 2013 Vakfı’nın maddi olanaklarının kullanımıyla daha fazla enerji verimli Prize Takılan Hibrit Elektrikli Otomobil üretimine destek vermek olarak belirtiliyor.

 

Önümüzdeki 3 yıl 15 üniversite EcoCAR2 çerçevesinde Elektrikli Otomobil Tasarımı yarışmasında boy gösterecek. Elektrikli Otomobil Tasarımı yarışmasını destekleyen 20 kurum arasında ABD Enerji Bakanlığı, Argonne Ulusal Laboratuvarı, General Motor gibi kurumlar da bulunuyor.

Bu yıl 2. si düzenlenen yarışmayı geçtiğimiz yıl Virginia Tech kuruluşu kazanmıştı. Bu seneki yarışmada öğrenciler 2013 Chevrolet Malibu’nun enerji verimliliğini geliştirmek teması üzerine projeleriyle rekabet edecekler.

Split Paralel

Paralel

Seri

Seri Paralel

Hidrojen Yakıt Pilli Seri

teknolojilerinde üretilecek.

İlgili üniversitelerin projelerinin odaklandığı teknolojilere göre dağılı ise şöyle:

Split Paralel

Rose Hulman Teknoloji Enstitüsü

Seri Paralel

Missisipi Eyalet Üniversitesi

Ohio Eyalet Üniversitesi

Tennessee Üniversitesi

Victoria Üniversitesi

Virginia Teknik

Paralel

California Eyalet Üniversitesi

Purdue Üniversitesi

Washington Üniversitesi

Wayne Eyalet Üniversitesi

Seri

Embry- Riddle Aeronautical Üniversitesi

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi

Penn Eyalet Üniversitesi

Waterloo Üniversitesi

Hidrojen Yakıt Pilli Seri

Colorado Eyalet Üniversitesi

 

Sitenin Yorumu

Acaba son günlerde Yerli Otomobil Üretimini gündemine almaya çalışan lakin uygun babayiğit bir otomobil üretici firması bulamayan Ülkemin yetkilileri üniversiteleri arasında buna benzer birkaç yarışma düzenleyerek ilk yerli otomobilini üretse ve bu yarışmaların sponsorluğunu Enerji Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK yapsa güzel olmaz mı?

 

 3. köprüyü kendi kaynaklarıyla yapmaya karar veren ve TL’nin simgesini yarışmalarla belirleyen bir devlet anlayışı elbette ülkesindeki insanları hizmet sektörü (kölelik endüstrisi) haricinde bir yerlerde çalıştırmaya ve ticaret harici birşey barındırmayan ekonomik anlayışı ise üretim eksenine yönlendirmeye kadirdir. Takdir milletimindir…

Mart 02, 2012 22:54:47

Yazan: Elyase İSKENDER

Be Sociable, Share!

Leave a Reply