TOGG

Alibaba’dan otonom ve elektrikli araç girişimi

Çin’li e-ticaret firması Alibaba, otomobil sektörüne adım atıyor. SAIC iş birliğine giden Alibaba, Zhiji Auto/IM adında yeni bir otomotiv markası kuracak. Çin’in premium elektrikli araç üreticisi olmayı hedefleyen Zhiji Auto/IM, sedan ve crossover olmak üzere iki farklı otomobil üretecek.

Zhiji Auto/IM premium araç üreticisi olmayı hedefliyor

Zhiji Auto/IM‘ın üreteceği Sedan model otomobil, ileri teknoloji ışıkların yanı sıra monte edilmiş kapı kollarına ve aerodinamik tekerleklere sahip olacak. Ayrıca panoramik cam tavan bulunan otomobil de tavana monte edilmiş sensör bölmesi yer alıyor. Ek olarak tam genişlikte arka lambalara sahip olan Sedan model, klasik bir tasarıma sahip.

Lüks stil ayrıntıları ile dikkat çeken yeni nesil otomobil, anilin deri, ahşap kaplama ve metalik vurgulara sahip. Ek olarak Sedan model de çift cama sahip pencereler ve elektrikli kapanan kapılar mevcut.

Zhiji Auto/IM‘da en öne çıkan kısım ise konsolda yer alan 39 inç boyutundaki geniş ekranı oluyor. Kontrol panelinden yükselen ve üç farklı bölüme ayrılan ekran, ek olarak ikincil 12.8 inç ekrana da sahip.

Ayrıca yeni nesil otonom araç 15 farklı yüksek çözünürlüklü kameraya, 12 tane ultrasonik sensöre ve beş milimetre dalga radarına sahip. Ek olarak IM‘ın yıl sonunda tam otonom sürüş özellikleri sunacağı ifade ediliyor.

Performans tarafında ise dört tekerlekten çekiş sağlayabilen otomobil, iki elektrikli motora sahip. 93 kWh pil ile çıkacak olan otomobil, alternatif olarak 115 kWh değere sahip pil ile tercih edilebilecek. Bu değerler ile Sedan modelin 874 km menzile sahip olacağı ifade ediliyor.

Son olarak yeni nesil otonom araç, dünyanın ilk seri üretilen yüksek hızlı kablosuz elektrikli araç şarj cihazıyla birlikte gelmesi bekleniyor. Bu sayede otomobilin bir saatlik şarj ile  70-80 km arasında menzil sağlaması düşünülüyor.

Alüminyum mimarisi ile üretilen otonom araç, Williams şasi ayarına sahip olacak. Alibaba ve SAIC iş birliği ile üretilecek otonom aracın Sedan modeli Nisan ayında Şanghay Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. Crossover modelin ise 2022 yılında sergilenmesi bekleniyor.

KAYNAK:shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir