Almanya, Audi, E-Tron SUV, Elektrikli Otomobil Dünya Pazarı, HYUNDAİ, Ioniq 5, Mercedes, Mercedes-Benz

Almanya’da toplam otomobil satışlarının %34 ü prize bağlanabilen elektrikli oto(PEV)

Otomobil pazarının daralmaya devam etmesiyle (yıldan yıla -%32) ve daimi lider Volkswagen Golf uçurumdan düşerken (yıllık olarak -%70!), diğerlerinin parlama zamanı gelmişti.

Böylece liderlik pozisyonu Opel Corsa’nın* eline geçti. Evet, doğru okudunuz, Fransız hatchback, yeni yılın en iyisi olan 4.200 kayıt sayesinde genel Alman pazarında ilk podyum varlığını kazandı.

2. sırada Volkswagen T-Roc ve 3. sırada … Renault Zoe vardı!
Tesla Model 3, Volkswagen Golf’ün önünde (sadece 10’uncu, rekordaki en düşük konumu) genel pazarda 7. oldu, ancak orta boy modelin 3.925 teslimat toplamı, yoğun olmayan bir ayda şimdiye kadarki en iyi puanıydı, bu yüzden Model 3, Aralık ayında rekor bir performansa sahip olacak. Zoe partiyi mahvetmedikçe, Teksaslı büyük olasılıkla genel 1 numaralı ödülü Elektrikli arac pazarında 1 numaralı ödüle ekleyecektir!
PEV pazarına geri dönersek, yukarıda belirtilen genel pazarın cehennemine düşmesine rağmen , PEVler büyümeye devam etti, geçen ay 67.000’den fazla kayıt aldı, yıldan yıla %14’lük bir iyileşme (YoY), BEV’ler %40 arttı . PHEV’ler, geçen ay yıllık %10 düşüşle bozulma sarmalı tarafından yutulmaya başlıyor. Sonuç olarak, geçen ayın toplam pazardaki PEV payı %34’te ( %20 BEV ) sona erdi .

Pazarın bugüne kadarki PEV araç payı bir puan daha artarak %25’e (%13 BEV) ulaştı, bu etkileyici bir sonuç, özellikle de YTD pazar payının %12 olduğu bir yıl öncesine bakarsak. Yani … bu payın ikiye katlanması devam ederse, bu pazarın bundan sonra yılda %50’ye ulaştığını görecek miyiz?


Ancak bu sadece Renault Zoe ve Tesla Model 3 ile ilgili değildi. Küçük VW e-Up podyumu kapattı. Diğer büyük sürpriz ise Mercedes GLC PHEV’in 2.341 adet ile yılın en iyi skoru ile 4. sıraya yükselmesiydi. Bunun iki sıra altında, 2022 En Çok Satanlar unvanının ana adaylarından biri olan Tesla Model Y var. 1.787 kayıt rekoru kırdı ve Tesla’nın son zamanlarda Almanya’da mümkün olduğu kadar çok ünite teslim etmeye odaklanmasıyla, önümüzdeki ayın EV podyumuna iki model yerleştirmeyi başarırlarsa şaşırmam. …

Yabancı modellerin parlayan trendini koruyarak, 8.’de Hyundai Ioniq 5 1.456 rekorla rekor kırdı, hemen altında ise Çek Skoda Enyaq bir kez daha üst düzey Volkswagen ID.4 kuzenini (#) yenmeyi başardı. 17, 1.151 birim).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir