Arrival, TOGG

Arrival: Minibüslerin ve otobüslerin Tesla’sı olmak isteyen İngiliz şirketi

Arrival, elektrikli araçların gelişimine ayak uydurmak için geleneksel montaj hattını modernize ediyor.

Fabrika katında, iki metre boyunda dört robotik kol, hayali bir elektrikli araç oluşturmak için ileri geri hareket ediyor.

Bicester, Oxfordshire’ın hemen dışındaki depoya bir düzine benzer istasyon yayılmıştır. Aralarında dört tekerlekli robotlar bir ileri bir geri gidip geliyor. Botlar, her biri 1.000 kg taşıyabilir veya daha ağır yükleri paylaşmak için birbirine karışabilir.

Arrival başkanı Avinash Rugoobur, “Herhangi bir depoyu yaklaşık 50 milyon $ (37 milyon £) karşılığında bir üretim tesisine dönüştürebiliriz ve bunu tüm dünyada yapabiliriz” diyor.

Arrival, şu anda dördü çalışmakta olan bu mini üretim hatlarını Avrupa ve ABD’de kurmayı hedefliyor. Plan , Mart ayında özel amaçlı bir satın alma şirketi (Spac) tarafından devralındıktan sonra New York’ta halka açıldığında, şirkete 13 milyar dolarlık – birçok FTSE 100 şirketinden daha büyük – bir değerleme sağladı .

“Otomotiv endüstrisinin şu anda nasıl işlediğine bakın. Hiçliğin ortasında, yılda 100.000 ila 200.000 adet üreten ve bunları dünyanın her yerine gönderen bu büyük fabrikalarınız var” diyor.

“Bunu yapmanın daha iyi bir yolu olması gerektiğini düşündük. Üretim hattı 100 yıllık bir teknolojidir. EV’lere geçerken, bugün bir aracı böyle mi yaparsınız?”

Çözümlerinden biri montaj hattını yeniden icat etmek: Arrival, bir kilometreden fazla uzayabilen hatların aksine, minibüsleri bir araya getirmek için modüler hücreler kullanır. Ayrıca, minibüslerinin gövdesinde çelik yerine kullanılan polipropilen cam dokuma olan yeni bir elyaf geliştirdi.

Arrival’ın malzeme sorumlusu Rob Thompson, “Metal gövdeler hakkında konuştuğunuzda boyama hatlarına, kaynak hatlarına ihtiyacınız var, otomobilin üretilme şekli bu devasa merkezi tesislere uygun hale getirildi” diyor. “Mevcut hale gelen tüm teknolojiyi kullanarak, malzeme üretimine merkezi olmayan bir şekilde yaklaşmak istedik.”

“Denis bir gün bizden panelin ne kadar güçlü olduğunu göstermemizi istedi, biz de sekiz tonluk bir kamyonla üzerlerinden geçmeye başladık.”

Sonunda minibüslerinin, arabalarının ve otobüslerinin gövdesi olacak olan şey, giysilerde kullanılana benzer, cam elyafla karıştırılmış ve sıkıştırılmış bir dokuma olarak başlar. Daha sonra renk pigmentleriyle gömülmek üzere sağlam paneller halinde kalıplanır. Bu, boya atölyesini ve metal damgalama ihtiyacını ortadan kaldırır: normal bir üretim hattının en pahalı bölümlerinden ikisi.

Tesla’dan sonra bizce de bu şirket ikinci “yaratıcı yıkım” süreci olacak gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir