Arrival, Lucid, Rivian, Tesla, TOGG

Bir Sonraki Tesla Hangi Şirket olacak?

Yatırımcılar otomobil pazarını sarsacak bir sonraki şirketi ararken gözümüze Lucid, Rivian ve Arrival markaları çarpıyor. Bunların hiçbirisinin hikayesinin Tesla’ya ya da Elon Musk’a benzediği söylenemez.

Tesla elektrikli otomobil üretilmezken bu işe soyundu diyebiliriz. Yani elektrikli otomobil = Tesla desek abartmış olmayız. Senelerdir elektrikli otomobilleri dünya gündeminde tutan, elektrikli arabalar hakkında farkındalık oluşturan bir marka Tesla. Bu sebeple bu tarlayı ekip biçen haklı olarak da hasadını etmekte olan bir firmayı o tarlaya yanlayan yeni firmalarla kıyaslamak doğru olmayacaktır. Yani bir sonraki Tesla’yı, elektrikli otomobiller tarlasında aramak yanlış olacaktır. Bir sonraki Tesla ya bağlı aracına (connected car) binmiş bekliyor ya da otonom aracına (autonomous car) binmiş bekliyor olabilir.

Bir önceki yazımda Arrival markasının dikkat çekici bir pazara girdiğini ve bir yaratıcı yıkıma öncülük edebileceğini ima etsem de Tesla olmak için çok yolu var. Olabilir mi belki ama önce sonsuz bir para kaynağı bulmalı Satoshi Nakamoto (Elon) gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir