TOGG

ELEKTRİKLİ AMBULANS BİSİKLET TANITILDI

Acil bir durum sırasında ilk yardım ekiplerinin olay yerine kolayca ulaşmasını sağlamak için elektrikli ambulans bisiklet tasarlandı.

Son dönemde çok fazla elektrikli bisiklet tasarlanıyor. Bunlardan bazıları çarpıcı tasarımlarıyla, kimisi menziliyle öne çıkıyor. Ama hiçbiri ambulans olarak hizmet vermesi amacıyla tasarlanan elektrikli bisiklet kadar farklı olamaz. 

Electrek’in haberine göre Paris’te üretilen elektrikli ambulans bisiklet, acil bir durum sırasında ilk yardım ekiplerinin olay yerine kolayca ulaşmasını sağlamak için tasarlandı. “Acil durum bisikleti” olarak adlandırılan elektrikli ambulans bisiklet dikkatleri üzerine çekti. 

Wunderman Thompson Paris teknoloji firması, Paris Acil Servisinin (UMP) tavsiyelerini kullanarak Fransız e-mobilite şirketi Ecox Enterprises ve elektrikli bisiklet üreticisi Urban Arrow ile ortaklık kurdular.

İlk yardıma uygun hazırlandı

Ambulansın temeli olarak bir Urban Arrow elektrikli kargo bisikleti kullanıldı. Bosch mid-drive motorundan güç alan ambulans elektrikli bisiklet, acil bir duruma giderken şarjının bitmemesini sağlamak için bir çift 500 WH batarya kullanıyor. İkili bataryayla birlikte, pedal destekli e-bisiklet sistemi 160 km’ye kadar menzil sağlıyor.

E-bisiklet, son zamanlarda sıklıkla görülen üç tekerlekli kargo bisikleti yerine sadece iki tekerlek kullanıyor ve bu da onun çevik bir sürüş sunmasına ve arabalar arasından geçiş yeteneğini korumasına yardımcı oluyor. 

Acil bir olay yerinde kritik ilk yardımı sağlamak için ilk yardım görevlisinin ihtiyaç duyabileceği her şeye ulaşabilmesi için, elektrikli ambulans bisiklete yalıtımlı 150 litrelik bir kargo kutusu eklendi.

Ambulansa özgü diğer eklemeler arasında 140 desibellik bir korna, tekerleklerdeki mavi tıbbi semboller ve yeni e-bisikletin acil durum durumunda araç sürücülerini uyarabilmesi için mavi yanıp sönen bir ışık bulunuyor. 

Wunderman Thompson,  elektrikli ambulans bisikletlerinin şu anda acil servisler tarafından kullanılabileceğini söylüyor. Newatlas‘ın haberine göre, yerel bir Parisli doktor ilk üretim birimini satın aldı ve kişisel olarak acil durumlara müdahale etmek için kullanıyor.

KAYNAK:www.cyclistmag.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir