TOGG

‘‘Elektrikli araç almak için borçlanmak zorunda kalacağız’’

İNGİLTERE’DE benzin ve dizelle çalışan yeni araç satışının 2030 yılından itibaren yasaklanmasının planlandığı bildirildi.

İngiltere Başbakanlığı’nınresmi sitesinden yapılan açıklamada, hükümetin 10 maddelik “Yeşil Endüstriyel Devrim’ planı kapsamında benzin ve dizelle çalışan yeni araçların satışını 2030 yılından itibaren yasaklayacağı belirtildi.

Açıklamada rüzgar enerjisinden elde edilen enerjinin 2030 yılına kadar 4 kat artırılmasının planlandığı, sadece bu alanda 60 bin yeni istihdamın yaratılacağı kaydedildi.

Başbakanlık açıklamasında, hidrojenden elde edilen enerjinin de 2030 yılına kadar 5 gigawatta ulaşmasının öngörüldüğü, nükleer enerjinin de temiz enerji kaynağı olarak destekleneceği belirtildi. Açıklamada önümüzdeki dönemde büyük bir nükleer santrale ilaveten, gelişmiş küçük nükleer reaktörlerin planlandığı, bu alanda toplam 10 bin kişinin istihdam edileceğine vurgu yapıldı.

Yeni elektrikli araçların satın alınması için teşvik verileceği, şarj noktalarının sayısının artırılacağı da hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca ülkede toplu taşımanın, bisiklet sürmenin ve yürümenin teşvik edileceği belirtilirken, gelecek dönemde sıfır karbon emisyonu hedefine uygun uçak ve gemilerin üretilmesi için araştırma faaliyetlerinin de destekleneceği bildirildi.

Öte yandan, yapılan araştırmalara göre, üç sürücüden biri en ucuz elektrikli otomobili bile alamayacak. Uzmanlar, hükümetin 2030 yılında kadar benzinli ve dizel araçları yasaklama planı konusunda uyarılarda bulundu.

Bu hafta Londra Gazete olarak bu konuyu ele alarak, motor sektöründe uzun yıllar çalışmış veya bu durumdan genel olarak etkilenen toplum üyelerimiz ile röportaj gerçekleştirdik. Birbirinden ilginç cevap ve yorum aldığımız röportajda, elektrikli araçların yüksek maliyeti özellikle toplum üyelerin endişesi olduğu belirtildi.

KAYNAK:londragazete.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir