Elektrikli Otomobil Bataryaları

Elektrikli araç pillerinin geri dönüşümünde büyük fırsatlar var

Kanada’da yerel bir düşünce kuruluşunun yayınladığı rapor Elektrikli Araçların Bataryalarının geri dönüşümünde ciddi fırsatlar olduğunu gözler önüne seriyor.

Pembina Enstitüsü’nün yeni Closing the Loop raporuna göre, çoğu EV pilinin tahmini ortalama ömrü sekiz ila 15 yıl arasında değişiyor , bu da Kuzey Amerika’da yola çıkan ilk EV’lerin pil ömrünün sonuna yaklaştığı anlamına geliyor.

Raporda, ” Metallerin ve minerallerin geri dönüşümü ve yeniden kullanımı, sürdürülebilir ulaşıma geçişimiz için malzeme tedarikinde ve emisyonların azaltılmasında önemli bir rol oynayabilir ve oynamalıdır ” deniyor.

Pil geri dönüşümü konusunda uzman olan Retriev Technologies başkanı Shane Thompson, “Yerden bir şeyler çıkardığınızda çok fazla çevresel etki oluyor, bu yüzden bu şeylerin tekrar yere düşmesine izin vermemeye çok hevesliyiz” dedi.

Şirket, Kuzeybatı Pasifik’teki en büyük Tesla pil geri dönüşüm tesisine, “Pilde nikel, kobalt, lityum ve manganez içeren bir tür parça yakaladığımız bir malzeme yapıyoruz ve bunu Kanada’daki başka bir tesise gönderiyoruz ve sonunda nikel ve kobalt geri kazanılıyor. ,” açıkladı.

Türkiye’de de bu geri dönüşüm fırsatlarını değerlendirmek için şimdiden kolları sıvamakta fayda var. Halihazırda batarya dönüşümü ekonomik olarak kazanç sağlar durumda değil bu sebeple bu piyasa politika ile yön verilecek durumda (piyasa yön vericiliği için henüz çok erken zira tabiri caizse eksi yazıyor).

Elektrikli araç bataryalarının ikinci el piyasası akıllı şebeke ve ev enerji depolamasında kullanılması ile piyasanın oluşturulması policy driven durumu market driven hale getirebilir. Bu bataryaların geri dönüştürülmesi elektrikli otomobillerin çevresel etkilerinin minimize edilmesi için enerji üretim kompozisyonunun yenilenebilir yönde düzeltilmesinden sonraki en önemli unsur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir