TOGG

“Elektrikli araçlar pahalı”

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, araştırmalara göre standart bir otomobilin üretiminde 2028-2030 yıllarında içten yanmalı motorlu araçla elektrikli aracın üretim maliyetinin aynı olacağının belirlendiğini belirterek, “O yıllara kadar elektrikli araçların fiyatlarının çok yüksek, şu anda en iyi şartlarda yaklaşık 2 katı olacağı tarif ediliyor.

Elektrikli araç fiyatlarının önümüzdeki 8-10 yıl içinde düşmesi ve içten yanmalı motorlarla aynı olması değerlendiriliyor.” dedi. Yenigün, otomotivin lokomotif bir sektör olduğuna dikkati çekerek, “Otomotiv bir satınca, arkasında büyük bir topluluğu çekiyor. Bugüne kadar bu mekanizma çalışıyordu ancak sanki son dönemde bazı değişiklikler oldu, müşterinin talepleri değişti. Bugün yaşadığımız müşteri bazlı değişimin önümüzdeki dönemde Endüstri 4.0 ile ve yeşil mutabakatla, dünyadaki teknolojik değişikliklerle doğrudan bağlantısı var. Bunu göz ardı etmememiz lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Elektrikli araçlar şu anda pahalı”

Yaklaşık 100 yıldır ciddi bir değişim gösteren sektörden bahsettiğini dile getiren Yenigün, şöyle devam etti: “Teknoloji, laboratuvarlarda üretildiği anda çok pahalı, ticari hale geçtiği zaman insanları ulaşabileceği bir noktaya geliyor. Elektrikli araçlar şu anda pahalı, ‘Önümüzdeki dönemde ucuzlayacak’ diyoruz, onu bekliyoruz. Ne zaman olacak bu? Bütün araştırmalarda otomotiv sektöründe standart bir otomobilin üretiminde 2028-2030 yıllarında içten yanmalı bir motorlu araçla elektrikli bir aracın üretim maliyetinin aynı olacağı tarih olarak belirlenmiştir. O yıllara kadar elektrikli araçların fiyatlarının çok yüksek, şu anda en iyi şartlarda yaklaşık 2 katı olacağı tarif ediliyor. Elektrikli araç fiyatlarının önümüzdeki 8-10 yıl içinde düşmesi ve içten yanmalı motorlarla aynı olması değerlendiriliyor  Önümüzde tarif ettiğimiz bu dönem tüketici davranışlarından da etkilenecek diye varsaymamız lazım. Tüketici davranışları her şeyin esasında tarifini yapan şey. Yani bugün elektrikli almak isteyen müşteri grubunuz yoksa o yaptığınız elektrikli aracın ne anlamı var. Ürettiğimiz teknolojinin müşteriler tarafından kabul görmesi de bu sistemin gelişmesi ve değişmesi anlamından önemli bir basamak. Şu anda geldiğimiz noktada müşteriler elektrikli araçları, otonom araçları talep ediyorlar. Dolayısıyla teknolojinin sağlamasının zamanı gelmiş demektir.”

KAYNAK:http://www.otomobilgazetesi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir