Elektrikli Otomobil Menzilleri, TOGG

Elektrikli bir araba sürerken güç tasarrufu yapmak ve menzili uzatmak için beş ipucu

Elektrikli arabaları kullanmak, benzinli, dizel ya da LPGli araçlardan daha ucuzdur ama yine de daha verimli kullanılırsa menzilini batarya kullanım süresini artırmak mümkün.

Küçük tekerlekleri seçin

Daha büyük tekerlekler daha iyi görünebilir, ancak tekerlekler ne kadar küçükse, otomobil o kadar yakıt tasarrufu sağlar.

Auto Club Europa’ya (ACE) göre, sadece bir inç daha küçük olan lastikler, 100 kilometrelik bir mesafede yaklaşık bir kilovat saat tasarruf sağlayabilir.

iyileşme

Elektrikli bir arabada fren yaptığınızda, kinetik enerjinin bir kısmı tekrar aküye giden elektriğe dönüştürülebilir.

Konvansiyonel frenleme, yalnızca elektrik motorunun frenleme gücü yetersiz olduğunda gereklidir. Bu sözde iyileşme özellikle şehir trafiğinde dur-kalk sürüşlerinde ve ayrıca yokuş aşağı sürüşlerde fark edilir.

ACE, motor frenleme etkisinin gücünün birçok arabada kapatılabileceğini veya ayarlanabileceğini söylüyor. 

Pedaldan ayağınızı çekin

Çoğu e-araba, ayağınızı gazdan çektiğinizde kendini toparlar. ACE, iyileşme derecesinin bunun için de ayarlanabileceğini söylüyor.

Uygun ısıtma: Daha az üfleyici, daha fazla koltuk ısıtması

ACE’ye göre, elektrikli bir arabadaki en büyük enerji meraklılarından biri ısıtma sistemidir, bu yüzden onu akıllıca kullanmanız gerekir. Bu, sıcak hava üfleyici yerine koltuk ve direksiyon simidi ısıtma sistemlerinin kullanılması anlamına gelir.

Kısa yolculuklardan kaçının

Alman otomobil derneği ADAC, kış aylarında kısa yolculuklardan, özellikle arada uzun süre boşta kalma durumunda kaçınılması gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni, soğuk ortam sıcaklıklarının yalnızca iç mekanı değil, pili de hızla soğutmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir