Hindistan’ın en büyük ikinci otomobil üreticisi, SUV’lar ve sedanlar da dahil olmak üzere altı uygun fiyatlı ve premium elektrikli modeli piyasaya sürecek.

Güney Koreli Hyundai Motor Co, 2028 yılına kadar Hindistan’da altı elektrikli araç piyasaya sürmek için 40 milyar rupi (530 milyon $) yatırım yaparak dünyanın en kirli şehirlerinden bazılarına ev sahipliği yapan bir ülkede temiz sürüş için baskı yapmayı planlıyor.

Hyundai Motor Hindistan Satış ve Pazarlama Direktörü Tarun Garg, Hindistan’ın en büyük ikinci otomobil üreticisi Hyundai’nin 2022’de ilk elektrikli aracıyla (EV) başlayarak, spor arazi araçları (SUV’ler) ve sedanlar da dahil olmak üzere uygun fiyatlı ve premium elektrikli modelleri piyasaya süreceğini söyledi.

Hyundai’nin planları aynı zamanda dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc, otomobillerini Hindistan’da piyasaya sürmeye hazırlanırken ve EV’lerdeki ithalat vergilerini düşürmesi için hükümete lobi yaparken geliyor.

Hyundai, Hindistan’ın kirliliği ve yakıt ithalatını azaltmak için otomobil üreticilerini elektriğe geçmeye zorladığı bir zamanda ağırlığını EV’lerin arkasına atma konusunda rakipleri Tata Motors ve Mahindra & Mahindra’ya katılıyor . Ancak ülkenin en iyi otomobil üreticisi Maruti Suzuki, alternatif yakıtlar ve hibrit teknolojisi üzerine bahse giriyor ve EV’leri yalnızca 2025’te piyasaya sürmeyi bekliyor.

https://www.aljazeera.com/economy/2021/12/8/hyundai-lines-up-530m-to-drive-evs-into-india