Fransan, Şarj kablosu

Purdue kablosu, elektrikli arabaları beş dakikadan daha kısa sürede şarj etmeyi hedefliyor

Purdue Üniversitesi mühendisleri, elektrikli araçları beş dakikadan daha kısa sürede şarj edebilecek bir kablo üzerinde çalışıyor. Şu anda piyasadaki en hızlı şarj cihazlarının bile tam şarj olması en az 20 dakika sürüyor.

Bunun nedeni, akım ne kadar yüksek olursa, kablodan o kadar fazla ısının çıkarılması gerekir. Bu ısıyı yeterince giderebilecek bir şeyiniz yoksa:

Purdue’da makine mühendisliği profesörü Issam Mudawar, “Kabloyu eritecek. Biliyorsunuz, yani bu ciddi bir mesele. Bu bir güvenlik meselesi, pratik bir mesele” dedi.

Purdue araştırmacılarının kablo prototipi , piyasadaki en hızlı şarj cihazlarından dört kat daha fazla akıma sahip olmalarını sağlayan farklı bir soğutma yöntemi kullanıyor.

Mudawar, “Buna bir hortum olarak bakalım, tamam mı? İçinde elektrik akımını taşıyan iletkenin bulunduğu bir hortum olarak şarj kablosu,” dedi. “Yani, ısıyı çıkarmak için o hortumun içindeki – şarj kablosunun içindeki – sıvı soğutucuyu etrafından geçiriyoruz. Ve bunu yapma şekli, faz değişimi adı verilen bir süreçten geçiyor. buhar ve içeride küçük küçük kabarcıklar oluşturur. Bu işlem, ısı transferi açısından son derece etkilidir ve kabul edilebilir sıcaklıkları korurken çok büyük miktarlarda ısıyı dağıtmanızı sağlar.”

Mudawar, elektrikli otomobilleri olan birçok kişinin, onları şarj etmek için uzun bekleme süresinden şikayet ettiğini söyledi.

“Şarj süresi çok sinir bozucu. Bilirsiniz, otoyoldayken arabayı şarj etmek için istasyonda 20 dakika – bazen çok daha uzun süre – oturmak. Biliyorsun, belli ki bu çok rahatsız edici” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir