Elektrikli otomobil modelleri, TOGG

Sayın otomobil üreticileri Lütfen artık Susun ve sadece elektrikli otomobilleri banttan indirin

Araba şirketleri yıllardır elektriğe büyük bir geçiş sözü veriyorlardı – ve şimdi nihayet teslim etmeleri gerekiyor
Otomobil endüstrisi elektrikleniyor. Biliyoruz çünkü bize kazanç aramalarında, sanal etkinliklerde, podcast röportajlarında ve birçok televizyon reklamında defalarca söylediler
Spot ışık, daha önce hiç olmadığı gibi otomobil endüstrisinde. Elektrikli araç şarj altyapısı ve otomobil alıcıları için yeni teşvikler için milyarlarca dolar harcama planına öncülük eden Başkan Joe Biden, bu yıl bir değil iki elektrikli kamyoneti test etti. Araba şirketleri, bu elektrikli geleceğin başlamasına yardımcı olmak için muazzam bir baskı altında. Ve bunu biliyorlar.
Beklendiği gibi, geçiş biçimlendirildi ve sorunlarla boğuştu. Pil yangınları, geri çağırmalar, dolandırıcılık iddiaları, küresel bir çip sıkıntısı ve çok sayıda kaçırılan teslim tarihi oldu. Bu yıl satışa sunulan yeni elektrikli araçların sayısı, gaz yakan, gezegenleri ısıtan, buzulları eriten kamyonlar ve yollara hâkim olan SUV’larla karşılaştırıldığında hala gülünç derecede az.

Yeni Elektrikli Araçların piyasaya sürülmesi oldukça zayıf kalıyor. Ford Mustang Mach-E, Volkswagen ID 4 var… ve hepsi bu. Porsche Taycan ve Polestar 2, premium segmenti doldurmaya yardımcı olurken, BMW i3, Ford Focus Electric ve VW e-Golf gibi daha kısa menzilli EV’ler baltayı aldı. Audi , sürmesi harika olan ancak satış iğnesini o kadar fazla hareket ettirmeyen 140.000 dolarlık bir elektrikli spor otomobil çıkardı .
Kendimizi büyük bir EV yılına hazırlıyormuşuz gibi hissettik” dedi. “Sonra Mach-E çıktı ve hepsi bu kadar.”

Başka aksilikler de oldu. Ford , Rivian ile elektrikli bir SUV yapma planlarından vazgeçti ve yakında çıkacak elektrikli Explorer SUV’unun lansmanını en erken Aralık 2024’e erteledi . Şirket, merakla beklenen elektrikli kamyonunun üretimine başlamaya hazırlanırken F-150 Lightning için rezervasyon almayı bıraktı. Uzmanlar, pandemi tedarik zincirlerini bozmaya devam ederse ve otomotiv yongası sıkıntısı yakında düzelmezse, daha fazla gecikmenin ufukta olabileceğini söylüyor.


Kısaca özetlemek gerekirse Tesla kendi başına ve tek marka olarak elektrikli araçların kâr getirebilecek bir ürün olduğunu ispat etti buna rağmen diğer otomobil üreticileri elektrikli otomobil üretim satış ve teslim konularına odaklanmak yerine tanıtım bol bol konuşma fotoğraf ve show yapmayı ve bu dönüşümü biraz daha geciktirmeyi tercih ediyor gibi gözükmekte.

Kısacası anlayamadığımız birşeyler dönüyor. Bu ayak direme mi, gelecek senaryoları hususunda büyük firmalar arasında bir mutabakat sağlanamadı mı, nüfus projeksiyonları konusunda yeterli bir kesinlikte tahmin yapılamadı mı, hareketliliğin dönüşümü ve pazarın daralacağı konusunda derinliğin kestirilemediği mi, bağlı araçlar ve otonom araçlara geçilmesi ile alakalı dönüşüm ve çıkış planları yapılamadı mı bilmiyoruz. Bildiğimiz birşey var ki gezegenimizin (dünyamızın) ve bizim oldukça az vaktimiz ve tahammülümüz kaldı sayın otomotiv sektörü karar vericileri artık susun ve elektrikli araç satış ve üretimine odaklanın lütfen. Bakın su birikintisi o kadar derin değilmiş Tesla(Elon Musk) boğulmadı. Sizi pistlerde görmdk istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir