28.800 yuan (4.500 $) ile Hongguang Mini EV, bazı Çin şehirleri ve köylerinde büyük bir satıcı haline geldi.

SAIC-GM-Wuling, Temmuz 2020’de Hongguang Mini EV’yi piyasaya sürdü. Dört koltuklu, 2,92 metre uzunluğunda ve 1.493 metre genişliğinde ve motoru bir lityum iyon pille çalışıyor.

Japon otomotiv bilgi şirketi MarkLines’e göre, Ekim ayında Çin’de yaklaşık 40.000 Mini EV sevk edildi ve modeli ülkenin en çok satan elektrikli aracı haline getirdi ve Tesla’nın Model 3’ünü geride bıraktı. En düşük fiyat, aracın en çok satan noktası, ancak otomobil üreticisi başka bir özellik hakkında heyecanlı: Şirket, Hongguang Mini EV’nin sübvansiyonlar olmadan kar ürettiğini söyledi.

Alıcılar, Hongguang Mini EV’yi bozulmaya meyilli ancak tamir edilmesi kolay ucuz bir elektrikli araç olarak düşünebilir. SAIC-GM-Wuling buna “yürümeye alternatif” diyor.

Mizuho Bank’ta baş araştırmacı olan Tang Jin, modelin “her yıl yaklaşık 1 milyonu Çin’deki taşra şehirleri ve köylerinde satılan düşük hızlı EV’lere olan talebi karşıladığını” söylüyor.

Dünyanın en kalabalık ulusu hala toplu taşıma tesislerinden, hatta benzin istasyonlarından yoksun olan bölgelere sahiptir. Bu bölgelerde yaşayanlar yürümek yerine, evde şarj edilebilen düşük hızlı EV’ler olarak bilinen golf arabası benzeri mekanizmalar kullanıyor.

SAIC Motor, ABD’li otomobil üreticisi General Motors ve Liuzhou Wuling Motors arasındaki ortak girişim, görünüşe göre taşra şehirleri ve köylerinde popüler olan düşük hızlı EV’lerin özelliklerini ve fiyatlarını analiz etti ve ardından öğrendiklerini Mini EV’yi geliştirirken kullandı.