TOGG

Scooterlara yapay zeka desteği geliyor!

Araştırmacılar, scooter navigasyonunu iyileştirmek için yapay zeka kullanarak geliştirdi. Artık scooterlar yayaların nerede olduğunu ve kullanan kişiyi hangi engellerin beklediğini anlıyor. Scooterlara yapay zeka desteği geliyor!

Scooterlara kaldırımları ve yayaları tespit edecek yapay zeka desteği geliyor

Avrupalı ​​elektrikli scooter şirketi Voi, araçların yayaları ve kaldırımları algılamasını sağlamak için cihazına yapay zeka algoritmasını ekledi. Mühendisler, bu yöntemin dünyadaki birçok şehirdeki kaotik trafik modellerini iyileştireceğinden emin olduklarını belirttiler.

Üretici, İrlandalı şirket Luna’nın yazılımını kullanmaktadır. Edge AI, yalnızca algoritmaları ve ilişkili verileri bir donanım cihazında depolayan ve uzak bir sunucuya güvenmeyen bir araçtır. Bu, düşük gecikme nedeniyle yüksek hızlı performans sağlar.

Luna teknolojisi, scooter’ı 3 cm hassasiyetle yerleştirebilen yeni nesil bir GPS sensörü olan birkaç bileşenden oluşur. Ayrıca, scooter’ın yayaları ve kaldırımları algılamasına olanak tanıyan bilgisayar görüş sensörleri içerir.

Voi CEO’su Fredrik Hjelm şu açıklamayı yaptı: Etrafta neler olduğunu “görebilen”, bu verileri analiz edebilen ve sürücüyü korumak için bundan sonra ne yapılacağını anlayabilen scooterlar üzerinde çalışıyoruz. Artık araçlar sadece sürücünün hissine güveniyor, yayaların nasıl hareket edeceklerini tahmin etmeye çalışıyorlar, tehlikeli veya zor yol kesimlerinin kendilerini nerede bekleyebileceklerini anlamıyorlar.

Bu özellik ile, scooterların hareketini düzenlemeye ve onları hareket etmemeleri gereken yerlerden uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle yapay zeka, büyük bant genişliği ve bilgi işlem gücüne olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için kullanışlı bir araç haline gelecektir. Scooterı gerçek zamanlı olarak kontrol edilebilir ve çalıştırılabilir.

Luna araştırmacısı Ronan Furlong, “Luna ve Voi’nin bu çözümü, sensör olarak bir kamera ve yüksek kaliteli arabalarda çalışan AI bant genişliği segmentasyonu kullanıyor ve bize yolda ilerlediğimizde gerçekten yararlı olan verileri sağlıyor.” dedi.

KAYNAK:shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir