TOGG

TOGG’un sektöre ne gibi katkısı olacak?

TOGG’un üretim aşamasına girmesiyle beraber, Türk otomotiv sektörünün tamamında değişim ve büyüme bekleniyor. Öncelikle Türk otomotiv yan sanayisi elektrikli araç parçaları ile ilgili yatırımlarına hız verecek. TOGG’un Türkiye ve dünya pazarına hızlı giriş yapacağı düşünüldüğünde, üretim konusunda yan sanayinin büyük desteği de böylece görülecek.

Sektörde hareketlenecek bir diğer kurum ise elektrikli araç istasyonları. Şu an istasyon sektörü dört büyük firmanın elinde bulunuyor. Ama TOGG’un ilk çıkacağı tarih olan 2023’e kadar Türkiye’ye büyük yatırımcıların da gelmesi bekleniyor.

Türkiye’de TOGG’un hayata geçmesi ve elektrikli ve elektrik destekli otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte otomotiv sektöründe bir değişim rüzgarı hatta devrim niteliğinde gelişmeler yaşanacak. Şu an Avrupa’da satılan her dört araçtan biri, elektrikli. Türkiye ise halen bu konuda oldukça zayıf. Ama TOGG ile birlikte, otomotiv sektörünün elektrik araç modellerine ağırlık vermesiyle, bu sayının ilerleyen yıllarda artacağı öngörülüyor.

Otomotiv sektöründe elektrikli araç sayısının artırmasıyla, iç pazar da hareketlenecek. Bu ilk olarak TOGG’un fabrikasının da bulunduğu Türkiye’nin sanayi şehri kabul edilen Bursa’yı etkileyecek. TOGG yaptığı açıklamada dünyanın en büyük batarya üreticilerinden biri olan Çinli Farasis ile Li-Ion piller konusunda anlaştığını aktarmıştı. Anlaşma ile Farasis, bataryayı Türkiye’de üretecek. Buna ek olarak Farasis, bölge ülkelerinin ihtiyaç duyduğu enerji depolama ürünleri ile ilgili olarak TOGG ile birlikte ar-ge faaliyetlerinde de bulunacak.

TOGG’u oluşturan Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’in beraber çalıştığı yan sanayi olarak tabir edilen firmalar da düşünüldüğünde, yeni elektrikli otomobil piyasasında birçok aktörün parmağı olacak.

İhtiyaçlara cevap verebilmek adına elektrikli şarj istasyonlarının ortak bir portaldan yönetimi için navigasyon uygulamasında şimdilik, bu portalın ilk mimarı “ŞARJET” olsa da bu sayı da artacak gibi duruyor.
Sektörün hareketlendireceği bir başka sanayi ise bireysel şarj makineleri. TOGG’la beraber diğer otomotiv şirketlerin de elektrikli araç üretimiyle, evinizde veya işyerinizde elektrikli aracınızı şarj etmek için ideal bir çözüm olarak bu makinalara ihtiyaç duyulacak. İstasyonlarda da bu makinaların kullanılacağını düşündüğümüzde, bu makinaların ithalatının yanında yerli olarak da üretilebilmesi gerekiyor.

Kısacası, elektrikli otomobiller çocuklarımızın geleceği için dünyanın temizliğine katkıda bulunurken, otomotiv sektörünü ve birçok yan sanayisini de değiştirerek ve dönüştürerek belki de bir ekonomik devrime yol açacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir