AC şarj istasyonu ağı, DC şarj istasyonu ağı, elektrikli otomobil şarj istasyonları, ID.3, ID.4 electric SUV, ID3, Şarj İstasyonları, Tesla, TOGG, V2G, Volkswagen

Volkswagen, 2022’de V2G Ve Tak ve Şarj Teknolojisini Sunmayı Planlıyor


Volkswagen, ID için tak ve şarj ve araçtan şebekeye (V2G) özelliği sunacak.

EV devriminde elektrikli arabalar yapıp satmaktan daha fazlası var. Tüm bu EV sürücülerinin ihtiyaçlarını karşılamak için şarj altyapısı da önemlidir. Bu haftaki bir basın açıklamasında Volkswagen , 2022’de müşterilerine sunmayı planladığı bazı ilerlemelerin ana hatlarını verdi . Kablosuz yazılım güncellemelerinin yeni, modern dünyasında, bu yükseltmelerin mevcut sahiplerin yanı sıra bu yıl Volkswagen’den bir EV satın alanlar için geçerli olacağını unutmayın.

Volkswagen, müşterilerine elektrikli arabalarını şarj etmek için evrensel, kusursuz bir ekosistem sunan ilk yüksek hacimli üretici olacağını söylüyor. We Charge adı verilen ev ve mobil şarj için yeni şarj çözümleri, şirketin kimliği için yeni işlevler ile daha yüksek performans, kolaylık ve sürdürülebilirlik sunacak.

“Şarj altyapısının kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi, elektrikli mobilite kampanyasının hızlandırılmasını ivmelendirmek için belirleyicidir. Volkswagen’de e-mobilite pazarlama ve satış başkanı Silke Bagschik, şarjın günlük faaliyetlere entegre edilmesi daha basit ve daha kolay hale gelmelidir. “Kimliğimizdeki yeni yazılımla. Modeller ile Tak ve Şarj gibi çözümlerle üretici olarak bu hedeflerin gerçekleştirilmesine kesin bir katkı sağlıyoruz.”

“Amacımız, bir elektrikli aracın herhangi bir taviz vermeden müşterinin birincil otomobili olmasını sağlamaktır. Bu nedenle, konut tipi şarj çözümleri ve hızlı şarj altyapısının hızlı bir şekilde genişletilmesinin yanı sıra yetkin tavsiyeler, kapsamlı şarj tarifeleri ve ticari müşteriler için doğru filo çözümleriyle eksiksiz bir şarj ekosistemi inşa ediyoruz” diyor Elke Temme. Volkswagen Grubu Bileşenleri’ndeki şarj ve enerji iş bölümü ve Elli’nin CEO’su. “Ayrıca net bir stratejik hedefimiz var. Elektrikli araçlarımızda bulunan pillerin esnek, mobil enerji depolama birimleri olarak enerji piyasasında kullanılmasını mümkün kılmak istiyoruz. Bu tür enerji depolama seçenekleri, yenilenebilir enerjilerin payını artırmak için gereklidir. Ayrıca bu, müşteriler için şarjı önemli ölçüde daha ucuz hale getirebilir,

Tak ve Şarj Et
Bir Tesla’nız varsa, şirkette bir kredi kartına bağlı bir hesabınız var. Şarj kablonuz için bir adaptöre mi ihtiyacınız var? Tesla mağazasına gidin ve sipariş verin. Doğrudan o karta fatura edilecektir. Bir Supercharger kullanmanız mı gerekiyor? Sadece prize takın ve sistem anında aracın kime ait olduğunu belirler ve şarj işleminin maliyetini de o karta fatura eder. Yaygara yok, kargaşa yok. Kolay, sorunsuz.

Ancak diğer EV sürücüleri için durum böyle değil. Bjorn Nyland, elektrikli otomobil deneyimi hakkında videolar oluşturarak kariyer yaptı. Nyland gezintilerinden birinde evden ayrıldığında, yanında on sekizden az olmayan şarj kartı taşır – yıllar boyunca açtığı her şarj sistemi hesabı için bir tane. Bu delirmiş!

Artık Volkswagen, kimliği için üçüncü nesil işletim sistemini yarattı. markalı otomobiller ile Ionity, Aral, BP, Enel, EON, Iberdrola ve EViny markalı hızlı şarj cihazlarını kullanan müşterileri için tak ve şarj teknolojisini etkinleştirecek. Yakında yeni ücretlendirme protokolüne katılabilecek diğer büyük ortaklarla görüşmeler devam ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir