TOGG

Yeni Nesil Olan Elektrikli Araç Sektöründe İş Fikirleri

Bloomberg tarafınca gösterilen rapora gore; 2040 senesinde dünya genelinde piyasaya satılan araçların çoğunluğunu elektrikli araçlar oluşturacak, hafifçe ticari vasıta kategorisinin ise yüzde 33’ünün yakalamış olacak. Çoğunlukla Çin’de ortaya çıkan elektrikli otomobil taleplerinin tetiklemesi ile, tüm dünyadaki otomobil üreticileri elektrikli araçlar için yatırımlarını ve çalışmalarını artırdı. Çin, elektrikli vasıta piyasasında dünyanın en büyük destekçisi konumuna geldi. Pekin, 2025 yılına kadar, satılanher beş araçtan birinin alternatif enerji kullanan araçlardan olacağını belirtiyor.

İki yüzü de keskin olan elektrikli araçlardaki bu yükseliş, bir taraftan petrole olan talebi azaltarak bu piyasanın daralmasına niçin olurken, öteki taraftan yeni hizmetlere gereksinim doğmasını sağlayarak değişik fırsatları da ortaya çıkarıyor. Peki bu gelişen piyasadan iyi mi yarar sağlayabiliriz? Kaleme aldığımız bu yazıda, gelişen elektrikli vasıta piyasasında kâr etmenizi sağlayabilecek iş fırsatlarını sizin için anlattık.

1- Elektrikli Araçlar İçin Kamusal Alanda Şarj İstasyonları Oluşturmak

Elektirikli araçların yükselişinde etkili olacak faktörlerden biri, doğu istasyonlarının ulaşılabilirliği olacaktır. Daha çok şarj istasyonu, daha çok mobil bağlantı ve dolayısı ile daha çok elektrikli vasıta satışı anlamına geliyor. IHS tarafınca açıklanan rapora gore, elektrikli vasıta şarj istasyonlarının sayısı 2020 senesinde büyük oranda artacak. IHS otomotiv’in öngörüsüne gore, elektrikli araçlar için kurulacak şarj istasyonlarının sayısı, 2020 senesinde 12,7 milyonu aşacak.

Verilerin ortaya koyduğu bu elektrikli vasıta şarj istasyonlarının sayısındaki artış, gelecekteki talebin artacağı yönünde de değerlendirilip iyi bir iş fırsatı olarak sınıflandırılabilir. Üstelik bu iş için ihtiyaç duyulan yatırım miktarı da oldukça düşük. Özelliklerine ve markasına bağlı olarak, tek çıkışlı ortak şarj istasyonunun maliyeti 1950 dolar ile 3000 dolar içinde değişkenlik gösteriyor.

Öte taraftan bir çok ortak şarj istasyonu, günümüzde parasız hizmet veriyor. Bu yüzden kurulacak şarj istasyonlarının tercih edilmeme ve başka bir yerdeki parasız istasyonların kullanılma ihtimali yüksek. Bu durumda, yatırımızdan iyi mi geri dönüş sağlayabilirsiniz? Bu noktadaki tavsiyemiz, emek verme modelinizi platform olarak kurmanız olacaktır.

Platform İş Modeli Nedir?

Tarif: Genel anlamda üretici ile alan kişi içinde olmak suretiyle, iki yada daha çok bağımsız grup içinde değiş tokuş hizmeti sunarak kıymet kazanan iş modeli.

Platform İş Modeli kurarak hizmete sunacağınız elektrikli vasıta şarj istasyonları yardımıyla, müşterilerin araçlarını şarj etmeleri için para harcamak zorunda kalmalarına engel olacaksınız. Bu yöntem bilhassa yakıt istasyonlarında kullanmak için idealdir. Zira elektirkli araçlara olan ilginin artması ile, petrol bazlı yakıtların talebindeki düşme riskine karşı atılabilecek en makul adım bu olacaktır.

Peki ya elektrikli vasıta üreticilerini ya da şarj istasyonu donanımını üreten firmaları sizinle stratejik işbirliğine girmesine ya da en azından kullanan vasıta sayısına gore üyelik modeli oluşturmalarına iyi mi ikna edebilirsiniz? Harcamalar elektrik tutarı, bakım ücretleri ve sizin kârınızı kapsayacaktır.

Kullanıcılar akıllı telefonları aracılığı ile QR kodları okutarak şarj istasyonlarını kullanacak. QR kod yalnız kullanıcının aracını şarj etmesine değil, Şarj istasyonunun veri toplamasına da yarayacak. Bu toplanan verileri de firmalar ileriki dönemlerde yapacakları planlama ve satış çalışmalarında kullanacak.

Netice olarak vasıta üreticileri ürettikleri elektrikli araçları oldukça daha kolay satabilir. Zira araçları için lüzumlu elektrik ücretsiz bir şekilde müşterilerine sunulacaktır.

2- Şarj İstasyonları ile Ortak Emek vererek Şarj Dolumu ve Dinlenme Alanı Olarak Mola Bölgeleri Sunmak

Bir elektirkli aracı şarj etmek vakit alan iştir. Tesla Motors kısa sürede firmaya ilişkin süper süratli şarj istasyonlarını kurma planları bulunduğunu deklare etti. Firmanın bu şarj istasyonları günümüzdeki en gelişmiş şarj teknolojisi olarak görülüyor. Fakat bu hıza ve teknolojiye karşın, bir elektrikli otomobilin tamamen şarj edilmesi 30 ile 40 dakika içinde sürüyor.

Öte taraftan Tesla Motors’a ilişkin bu şarj istasyonları işi bir adım daha ileri taşıyarak kullanıcılarına yalnız araçlarını şarj etme ortamı sunmuyor. Tesla Motors teknoloji kısmı başındaki isim JB Straubel, şarj istasyonlarında 40 kadar birim olacağını, sürücülerin kahvelerini yudumlarken oturup dinlenebilecekleri alanların bulunacağını belirtiyor. Kullanıcılara bu tür şarj etme ve dinlenme ortamlarının sağlanacağı bölgeler, büyüyen elektrikli vasıta piyasası için iyi iş fikirlerinden bir diğeri.

Bu işe adım atmak için ya bir elektrikli vasıta şarj hizmeti sunan şirket ile ortaklık kurmalı ya da kendiniz bu hizmeti sunmalısınız. Sonrasında ise bu istasyona, kullananların araçlarını şarj ederken dinlenip rahatlayacakları mola bölgeleri kurmalısınız. Bu mola bölgeleri kafe, restoran, kuru temizleme, beyazperde ve hatta avm benzer biçimde unsurları barındırabilir.Bu iş fikri halihazırda altyapıya haiz olanlar için, stratejik işbirlikleri kurarak elektrikli vasıta piyasasına girme yolu olabilir.

3- Atık Batarya Toplama Hizmeti

Elektrikli araçların yükselişi, sonunda yeni bir problemi gün yüzüne çıkaracaktır. Günümüzdeki elektrikli vasıta bataryaları, akıllı telefonlarda kullanılan lityum iyon bataryalar ile aynı teknolojiye haiz. Bu bataryalar kontrollü kullanılan ve ömürleri dolduğunda uygun yöntemler ile atık haline getirilmesi, çevre açısından mühim malzemelerdir. Elektrikli araçlardaki bataryaların da ömürleri dolup değiştirilmeleri gerektiğinde, uygun bir halde atık haline getirilmelidir. Elektrikli araçlara olan ilgi arttıkça, atık bataryaların toplanması da, ortaya çıkacak iyi bir iş fırsatı haline gelecektir.

Küresel ölçekteki batarya geri dönüşüm piyasalarının toplam değerinin, 2017 ile 2022 yılları aralığında yüzde 6,5 artarak 11,83 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu piyasanın büyümesi, elektrikli otomobillerin ve endüstride kullanılan elektrikli araçların da tesiri ile daha da artacaktır. Ortaya çıkan veriler, gelecekte batarya atıklarını toplama hizmetleri için talebin artacağını gösteriyor. Bu iş fırsatının en iyi tarafı ise, atık bataryaların yalnız elektrikli araçlara değil, her türlü elektronik cihaza bağlı olarak büyüyecek olması.

Yukarıda saydıklarımızın haricinde, elektrikli otomobillerin yükselmesi ile ortaya çıkması olası daha birçok iş fırsatı bulunuyor. Sizin İçin öteki olası iş fırsatlarından aşağıda özetlemek gerekirse bahsettik.

4- Elektrikli Araçlar İçin Servis Hizmeti

Elektrikli otomobillerin emek verme prensipleri, içten yanmalı motorlardan tamamen farklıdır. Elektrik motor ve dönüştürücü benzer biçimde parçaların tamiri, kurabileceğiniz servisin temel hizmetleri içinde olacaktır.

5- Elektrikli Vasıta Modifiye İstasyonları

Vasıta modifiye ve boyama işlerinin yapılacağı bir dükkan, elektrikli araçlarla ilgili bir öteki iş alanı. Üstelik bu hizmet temelde elektrikli araçlara hizmet edecek olsa da, her türden vasıta için de kapıları açık olabilir.

6- Elektrikli Şarj İstasyonu Yöneticiliği

Elektrikli araçlar için kurulacak şarj istasyonlarında yöneticilik kârlı bir iş olacaktır. Şarj istasyonlarının sayısı arttıkça, bu istasyonların kurulması ve hizmet sunması için yönetime gereksinim duyulacaktır. Değişik özelliklere haiz şarj istasyonlarının kurulması durumunda, onarım ve bakım işlerinin istasyon dahilinde yapılması en iyi seçenek olarak görünüyor.

7- Elektrikli Araçların Elektrik Sorunları İçin Tamirci

Elektrikli araçların yaşaması olası elektrik sorunları için açılacak bir tamirci, oldukça iyi bir iş fikri olarak görülebilir. Bu tamircilerin temel işleri içinde elektrik motor tamiri ve dönem tamiri benzer biçimde bölümler olacaktır.

8- Ev Şarj İstasyonları Kurulumu

Birinci düzey şarj üniteleri elektrikli araçlar için kolay bulunsa da, ikince düzey şarj ünitelerine devamlı kolay ulaşılamıyor. Fakat 2. düzey şarj üniteleri gene de süratli şarj olan araçlar için lüzumlu. Bu yüzden evlere şarj ünitesi kurulumu hizmeti sunan bir iş fikri kârlı olacaktır.

9- Şarj İstasyonu Kurulumu Eğitimi

Elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurulum eğitimi, bu hizmetin iyi mi yapılacağını öğretmeye yarayabilir. Bu eğitim hizmeti, şarj istasyonları için sunulacak onarım hizmeti ile ortak olarak yürütülebilir.

10- Elektrikli Vasıta Kiralama Servisi

Aynı içten yanmalı motora haiz olan araçlar benzer biçimde, elektrikli araçlara hususi bir kiralama şirketi de değerlendirilebilecek bir iş fırsatıdır.

11- Yedek Parça Üretimi ve Satışı

Elektrikli araçlar için yedek parça üretmek ya da satmak, bu piyasanın büyümesi ile başlanabilecek bir iş fırsatıdır. Üretici firmadan ithal edilen yedek parçaların satılması da aynı derecede gelecek vaadeden bir iştir.

12- Elektrikli Araçlar İçin Batarya Satışı

Elektrikli araçlar için 5 ile 10 yıl arasındaki periyotlarda bataryaların değiştirilmeleri gerekmektedir. Elektrikli araçların sayısındaki artış, bu araçlar için üretilen bataryaların satılmış olduğu dükkanlar açılması için fırsat olacaktır.

KAYNAK:www.girisimcilik.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir